Ελλάδα - Λιθουανία 61-81: Βαριά ήττα και... όλα για την οκτάδα

Την πρώτη ήττα στο EuroBasket U18 γνώρισε η Εθνική Μπάσκετ Εφήβων από την Λιθουανία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 61-81, για την 3η αγωνιστική του Γ’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Αποτέλεσμα που φέρνει στο δρόμο των διεθνών μας, για τους «16» της διοργάνωσης, τη Λετονία και σε περίπτωση πρόκρισης θα αναμετρηθούν με το νικητή του Τουρκία-Ουκρανία στους «8».

Τα πρώτα... αναγνωριστικά λεπτά έδωσαν τη θέση τους σε μια μικρή υπεροχή της Λιθουανίας που μεταφράστηκε στο 12-17 (6’35’’). Η ελληνική ομάδα όμως γρήγορα άλλαξε την εικόνα που είχε διαμορφωθεί, οδηγώντας από το 15-20 (7’20’’) στο 27-22 (11’30’’) με τους Καλαϊτζάκη, Πιλάβιο, Μωραϊτη και Αρσενόπουλο να παίρνουν τις προσπάθειες επιθετικά.

Κάπου εκεί ο διακόπτης γύρισε. Οι Λιθουανοί χρησιμοποίησαν το ριμπάουντ (παίρνοντας και πολλές δεύτερες ευκαιρίες) και το μακρινό σουτ και με ένα 23-3 έφτασαν στο 30-45 (19’40’’Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης με ½ βολές έγραψε το 31-45 για να σφραγιστει η δεύτερη περίοδος με το επιμέρους 6-23!

Τα 6μ75 είχαν την... τιμητική τους στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με την Ελλάδα να βρίσκεται από το 31-47 (21’) στο 40-50 (25’35’’) με εύστοχα σουτ τριών πόντων από τους Πιλάβιο, Καλαϊτζάκη και Καμπερίδη, αλλά και τους Λιθουανούς να απαντούν. Και να ακολουθούν με ένα 6-0 πηγαίνοντας πιο κοντά στο καλάθι πια για το 40-56 (27’30’’) και το 42-62 (29’) με ένα γκολ φάουλ και ένα ακόμη τρίποντο. Η διαφορά ανέβηκε στο +22 (42-64), με το οποίο έκλεισε η τρίτη περίοδος.

Η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες μεγάλωσε ακόμη περισσότερο στο τέταρτο δεκάλεπτο με τους Λιθουανούς να εξακολουθούν να πιέζουν και να φτάνουν στο 45-70 (32’30’’). Η Ελλάδα πλησίασε (51-72, 33’50’’), προσπαθώντας να ανεβάσει την ένταση στη δική της άμυνα και λίγο περισσότερο (59-78, 37’30’’), για να σφραγιστεί ο αγώνας με το τελικό 61-81.

Δεκάλεπτα: 25-22, 31-45, 42-64, 61-81

Ελλάδα (Βλασσόπουλος): Καλαϊτζάκης Γ. 14, Μωραϊτης 12, Καμπερίδης 5, Καλαϊτζάκης Π. 5, Δούβλης 2, Πιλάβιος 6, Δομπρογιάννης 1, Αρσενόπουλος 8, Καμπουρίδης, Γάργαλης 4, Λιούνης, Βύρλας 4

Λιθουανία (Πετράουσκας): Βέλιτσκα 20, Βαϊτσιούνας, Ουλέτσκας 15, Σαργκιούνας 16, Γιόνκους 2, Νταουγκέλα, Κόζις 3, Βασιλιάουσκας 12, Βένσκους 6, Γιουζάιτις, Κισούνας 7, Λαβρινοβίτσιους 1

Μάρκος Σεφερλής: Στο αεροδρόμιο τα ξημερώματα για να υποδεχθεί τον θριαμβευτή Ολυμπιακό