Eurobasket 2017 Γυναικών: Πρώτη ήττα για την Ελλάδα

Η Εθνική Γυναικών «πλήρωσε» λάθη και αστοχία στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και γνώρισε την πρώτη ήττα στη διοργάνωση από τη Σλοβενία με 56-59.

Παρ’ ότι η Εθνική προηγήθηκε με +10 στο πρώτο ημίχρονο, ελέγχοντας απόλυτα τον ρυθμό του αγώνα στο τελευταίο δεκάλεπτο  λύγισε απέναντι στην Σλοβενία. Με την επίθεση να... υπολειτουργεί, η «γαλανόλευκη» υπέστη την πρώτη ήττα της στο Eurobasket 2017, που διεξάγεται στην Τσεχία. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ηττήθηκε με 56-59 από την Σλοβενία, για την 2η ημέρα του Γ' ομίλου.

Επόμενος αντίπαλος της Εθνικής η Γαλλία (19/6, 21:30), απέναντι στην οποία θα κριθεί και η πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 33-23, 47-44, 56-59

Ελλάδα: Σταμπολάμπρου 3, Σταμάτη 5, Λίμουρα, Σπυριδοπούλου, Μάλτση 10, Νικολοπούλου 2, Σωτηρίου 4, Κοσμά, Σπανού 9, Καλτσίδου 23, Φασούλα

Σλοβενία: Όμπλακ 11, Ζντόλσεκ, Έρκιτς 11, Πρέζελ 3, Αμπράμοβιτς, Μπάριτς 5, Γιακοβίνα 2, Πίρσιτς 7, Λίσετς 15, Τρέμπεκ, Έβανς 5.