Νίκησε στην παράταση ο Ολυμπιακός

Τη δεύτερη νίκη του στον Δ' όμιλο του EuroCup Γυναικών πανηγύρισε στο κλειστό της Γλυφάδας ο Ολυμπιακός.

Οι «ερυθρόλευκες» χρειάστηκαν την παράταση για να υπερασπιστούν την έδρα τους με το τελικό 85-78 (73-73κ.α.), απέναντι στην Κόζιτσε, για την 3η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τις Σλοβάκες στη δεύτερη ήττα τους.

Πρώτη σκόρερ της ομάδας της Ελένης Καπογιάννη η Κάιζερ με 25 πόντους, ενώ την ακολούθησαν σε απόδοση οι Μάλτη (20π.), Χατζηνικολάου (16π.) και Καλτσίδου (16π.). Από την Κόζιτσε ξεχώρισε η Μπο με 19 πόντους.

Με πρωταγωνίστρια στην επίθεση την Κάιζερ οι «ερυθρόλευκες» είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 30 λεπτά, όμως στην τελευταία περίοδο η έλλειψη αμυντικής και επιθετικής διάρκειας λίγο έλειψε να στοιχίσει στην ελληνική ομάδα. Ο Ολυμπιακός είδε τις Σλοβάκες να τρέχουν επιμέρους σκορ 10-19 στον... επίλογο του αγώνα και στο 39΄ να πετυχαίνουν την ανατροπή με 72-73. Ωστόσο, η Λικέντρα Τζόνσον ευστόχησε σε 1/2 βολές, ισοφάρισε σε 73-73 και έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Στο επιπλέον πεντάλεπτο η υπεροχή της γυναικείας ομάδας του Ολυμπιακού ήταν απόλυτη. Οι «ερυθρόλευκες» με εξαιρετική άμυνα κράτησαν τις αντίπαλες στους 5 πόντους, η επίθεση έκανε τη... δουλειά της (12π.) και η ελληνική ομάδα έφτασε άνετα στο τελικό 85-78.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-31, 62-54, 73-73κ.α., 85-78 παρ.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καπογιάννη): Σταμάτη, Χατζηνικολάου 16, Μάλτση 20 (3), Παπαμηχαήλ, Χαλιβέρα 2, Τζόνσον 10, Γιοβάνοβιτς, Μπαρτόνοβα, Κοσμά 2, Καλτσίδου 16, Δημητράκου, Κάιζερ 25.

ΓΚΟΥΝΤ ΕΙΝΤΖΕΛΣ (Γιάνκοβιτς): Όμπλακ 16 (3), Άλεν 17 (3), Ζίρκοβα 3 (1), Γιανοσκίκοβα 2, Μπαλίντοβα 2, Στελίκοβα 10 (1), Γιουρτσένκοβα 7, Κουπτσίκοβα 2, Μπο 19, Μπαμπούροβα.

Ιβάνα Κνολ: Η πιο διάσημη οπαδός του Μουντιάλ «ζεσταίνεται» για το Euro 2024 (pics)
Ντάνι Άλβες: «Πάρταρε» μέχρι τα ξημερώματα μετά την αποφυλάκισή του
Η πορεία της Ολυμπιακής Φλόγας
Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR