Ελλάδα - Κροατία 61-66: «Λύγισε» από την υπερπροσπάθεια

Η Εθνική Ελλάδας βρέθηκε να χάνει 37-13 στη δεύτερη περίοδο, αλλά επέστρεψε και προηγήθηκε 48-46, όμως στο τέλος δεν άντεξε κι έχασε με 66-61 από την Κροατία, με αποτέλεσμα να χάσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στον ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του Τορίνου έχασε την ευκαιρία να προκριθεί στον τελικό και να διεκδικήσει απέναντι στην Ιταλία το εισιτήριο για το Ρίο. Στη θέση της θα παλέψουν οι Κροάτες που βγήκαν νικητές, εκμεταλλευόμενοι τα δύο κακά διαστήματα της Εθνικής κατά τη διάρκεια του αγώνα.

Οι διεθνείς μπήκαν στον αγώνα πολύ άσχημα. Επέτρεψαν στους αντιπάλους να βρουν ρυθμό στην επίθεση, την ίδια στιγμή που η ελληνική επίθεση δεν μπορούσε να βρει σκορ με κανέναν τρόπο. Η Κροατία δεν θα μπορούσε να μην... πατήσει πάνω στα διαδοχικά λάθη της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη και κάπως έτσι ξέφυγε 31-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Όλα πήγαιναν στραβά και στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Το συγκρότημα του Άτσο Πέτροβιτς ξέφυγε ακόμα και με 24 πόντους διαφοράς (37-13) κι έμοιαζε να έχει εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση. Σ' εκείνο το σημείο όμως ξεκίνησε η ελληνική αντεπίθεση. Με μεγάλες άμυνες και σπουδαία σουτ στην επίθεση, η Εθνική μείωσε σε 44-34 στο τέλος του ημιχρόνου και «ξύπνησε» τους Έλληνες που ταξίδεψαν στην Ιταλία για να την υποστηρίξουν.

Όπως έκλεισε το πρώτο μέρος συνεχίστηκε και το τρίτο δεκάλεπτο. Η ελληνική ομάδα έμοιαζε να πατάει πολύ καλά και να έχει το μομέντουμ. Μάλιστα προηγήθηκε για πρώτη -και τελευταία- φορά με 48-46. Ωστόσο σ' εκείνο το σημείο η Κροατία αντέδρασε. Με μπροστάρηδες τους Σάριτς και Μπογκντάνοβιτς οι οποίοι σκόραραν μεγάλα καλάθια πήρε εκ νέου το προβάδισμα. Το 52-49 υπέρ των αντιπάλων στο 30' έμοιαζε διαχειρίσιμο αλλά τελικά δεν ήταν.

Η επιθετική αδυναμία στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν αισθητή. Η Εθνική έβγαλε μεν αρκετές άμυνες, αλλά αδυνατούσε να φτάσει στο αντίπαλο καλάθι. Η κακή μέρα του Γιάννη Αντετοκούνμπο (3/14 σουτ) επηρέασε σίγουρα, αλλά δεν ήταν η μοναδική αιτία. Παράλληλα αποβλήθηκε με πέμπτο φάουλ ο Νικ Καλάθης που έδινε ενέργεια στην άμυνα και καλή οργάνωση στην επίθεση, αλλά και ο Δημήτρης Αγραβάνης. Οι Κροάτες χωρίς να κάνουν κάτι το ιδιαίτερο διατήρησαν το προβάδισμά τους. Η Ελλάδα έκανε μία απέλπιδα προσπάθεια στο τέλος, όμως οι αντίπαλοι ήταν ψύχραιμοι και πανηγύρισαν τη νίκη που τους στέλνει στον τελικό του Σαββάτου (9/7).

Πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας και μοναδικός με διψήφιο αριθμό πόντων ήταν ο Στράτος Περπέρογλου με 13 πόντους, ενώ «δήμιοι» της «επίσημης αγαπημένης» ήταν οι Μπογκντάνοβιτς (20 π.) και Σάριτς (16 π.).

Τα δεκάλεπτα: 13-31, 34-44, 49-52, 61-66

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Αθηναίου, Καλάθης 3, Μπουρούσης 8, Μάντζαρης 3, Αγραβάνης 7, Παπαπέτρου 9, Χαραλαμπόπουλος, Μπόγρης, Περπέρογλου 13, Αντετοκούνμπο Γ. 9, Κουφός 4, Αντετοκούνμπο Θ. 5

ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς, Κρούσλιν, Στίπτσεβιτς, Σιμόν 11, Χεζόνια 6, Σάριτς 16, Ούκιτς 2, Πλάνινιτς 2, Μπιλάν 9, Σάκιτς, Αράποβιτς, Μπογκντάνοβιτς 20.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα στο Live Chat του Onsports.

Ολυμπιακός: Επική Marca! Έκανε δαφνοστεφανωμένο τον Μεντιλίμπαρ (pic)
Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι