Παναθηναϊκός: «Μπρέικ» στη Βούλα (photos)

Ο Παναθηναϊκός ακολούθησε το… παράδειγμα του Πρωτέα Βούλας, από τον πρώτο ημιτελικό, κι έκανε κι εκείνος το «μπρέικ» στο «Γ. Γεννηματάς» (50-61).

Στο 2-2 βρίσκονται πλέον οι δύο αντίπαλοι, με την πρόκριση στον τελικό της Α1 Γυναικών να κρίνεται πλέον σε τρίτο και τελευταίο ματς, το οποίο θα διεξαχθεί και πάλι στη Λεωφόρο. Οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα πέρασαν νικηφόρα από το κλειστό της Βούλας και ανέκτησαν το πλεονέκτημα έδρας. Το ματς ήταν ντέρμπι μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (15-16), αφού εν συνεχεία οι φιλοξενούμενες βελτίωσαν την απόδοσή τους στην άμυνα, ξέφυγαν με 27-18 στο 15’ και με 35-25 στο ημίχρονο και, επί της ουσίας, ανέκτησαν τον πλήρη έλεγχο. Στο δεύτερο μέρος ο Πρωτέας Βούλας δεν μπόρεσε να αντιδράσει, είδε τον Παναθηναϊκό να επιβάλει την κυριαρχία του (29-41 στο 23′, 35-45 στο 28′) και μοιραία ηττήθηκε. Οι «πράσινες» διατήρησαν τη διαφορά ασφαλείας σε ολόκληρη την τελευταία περίοδο (44-53 στο 35′, 45-58 στο 38′), φθάνοντας εν τέλει με άνεση στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Διαιτητές: Βαρδάλος, Παντελίδης.
Δεκάλεπτα: 15-16, 25-31, 37-47, 50-61.
Πρωτέας Βούλας (Κτιστάκης): Λύμουρα 9 (1), Μπαρμπερίδου, Κολλάτου, Σπυριδοπούλου 4, Σωτηρίου 8, Νικολοπούλου 8 (1), Μαντά, Φασούλα 6, Μπράβαρντ 15.
Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 2, Δανούση, Αυτζή 8 (2), Κόνιαλη, Όλιβερ 16, Σλούκα 7 (1), Έιβερι 18 (2), Γλυνιαδάκη, Κυριακοπούλου 10.