Πρωτέας Βούλας: «Μπρέικ» στη Λεωφόρο (photos)

Προβάδισμα πρόκρισης στα τελικά της Α1 Γυναικών πήρε ο Πρωτέας Βούλας με το «διπλό» επί του Παναθηναϊκού (49-61).

Στο 2-1 έφθασε ο Πρωτέας Βούλας, στα ημιτελικά του γυναικείου πρωταθλήματος, και χρειάζονται μόλις μία νίκη ακόμα για να εξασφαλίσει την παρουσία του στον τελικό. Το συγκρότημα του Γιάννη Κτιστάκη πέρασε νικηφόρα από τον «Τάφο του Ινδού», με τη σειρά να μεταφέρεται την Κυριακή (05/04, 12.00) στο «Γεώργιος Γεννηματάς» και να χρειάζεται τη νίκη για να την τελειώσει. Εάν ο Παναθηναϊκός κάνει το «μπρέικ» θα οδηγηθούμε σε τρίτο αγώνα, που θα γίνει ξανά στη Λεωφόρο, την άλλη Τετάρτη (08/04, 21.30). Θυμίζουμε πως η πρόκριση στην ημιτελική φάση της Α1 Γυναικών κρίνεται στις τρεις νίκες.

Οι παίκτριες του Γιάννη Κτιστάκη μπήκαν εξ αρχής αποφασισμένες για το «μπρέικ» κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενες με 13-11. Δεν άλλαξε ο ρυθμός του ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο για το συγκρότημα του Πέτρου Πρέκα, που δεν μπόρεσε να βρει τους διαδρόμους προς το αντίπαλο καλάθι. Κατά συνέπεια, οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 22-15 στο 15’, ενώ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +11 (18-29). Με την επανέναρξη του ματς οι «πράσινες» εξαπέλυσαν την αντεπίθεσή τους, έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια διαφορά (31-40 στο 29’ και 36-43 στο 31’), αλλά ο Πρωτέας Βούλας δεν πανικοβλήθηκε και με ψυχραιμία πήρε εκ νέου διαφορά ασφαλείας (42-49 στο 36’ και 44-54 στο 38’), «καθαρίζοντας» επί της ουσίας το υπερπολύτιμο ροζ φύλλο. Αυτή ήταν η πρώτη εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού από τις 03/12/2011 και ύστερα από 43 διαδοχικές νίκες!

Δεκάλεπτα: 11-13, 18-29, 33-43, 49-61.
Διαιτητές: Διαμαντής, Παναγιώτου.
Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 9 (1), Δανούση 5 (1), Αυτζή 2, Όλιβερ 22, Σλούκα 3, Κυριακοπούλου 8, Γλυνιαδάκη, Έιβερι, Κόνιαλη.
Πρωτέας Βούλας (Κτιστάκης): Λύμουρα 7 (1), Μπαρμπερίδου 2, Σπυριδοπούλου 10, Σωτηρίου 13 (1), Νικολοπούλου 13, Μαντά, Φασούλα 2, Μπράβαρντ 14.