Eurocup: Πέρασε στα ημιτελικά η Μπάνβιτ

Η Μπάνβιτ έγινε η πρώτη ομάδα που κατάφερε να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στην ημιτελική φάση του Eurocup.

Η τουρκική ομάδα επιβλήθηκε με 75-71 της Παρί Λεβαλουά στο «Banvit Kara Ali Acar Sport Hall» και κάλυψε τη διαφορά της ήττας της στο πρώτο ματς, στη Γαλλία (67-65). Έτσι, προκρίθηκε στους «4» και περιμένει να μάθει τον επόμενο αντίπαλό της, μετά την ολοκλήρωση των αυριανών (25/03) παιχνιδιών. Η Μπάνβιτ μπήκε εξ αρχής σε θέση οδηγού, προηγήθηκε με 17-8 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και με 34-32 στο ημίχρονο, ενώ έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +4 (49-45). Δεν διαφοροποιήθηκε η κατάσταση στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν, με τους Τούρκους να «κρατούν» τη νίκη και την πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Σάμι Μεχία με 18 πόντους, ο οποίος είχε επίσης εννέα ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και δύο κοψίματα, ενώ ο Ερλ Ρόουλαντ συνείσφερε 16 πόντους, τέσσερις ασίστ και τρία ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μάικ Γκριν με 16 πόντους, εννέα ασίστ, τέσσερα ριμπάουντ και δύο κλεψίματα. Αναλυτικά τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα και το πρόγραμμα της προημιτελικής φάσης του Eurocup

Α’ αγώνας

Β’ αγώνας

Βαλένθια (Ισπανία) - Κίμκι (Ρωσία)

75-76

25/03

Ούνιξ Καζάν (Ρωσία) - Λοκομοτίβ Κουμπάν (Ρωσία)

78-87

25/03

Παρί Λεβαλουά (Γαλλία) - Μπάνβιτ (Τουρκία)

67-65

71-75

Γκραν Κανάρια (Ισπανία) - Καρσίγιακα (Τουρκία)

76-66

25/03

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε το Game 1 των playoffs Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ
Η καρδιά των Πρωταθλητών Νάγκετς! Ανατροπάρα at the buzzer από το -20 κόντρα στους Λέικερς
Τζορτζίνα Ροντρίγκεζ: Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στη σάουνα
MMA: Iρανός κλώτσησε ring girl και τον «πλάκωσαν» στο ξύλο οι θεατές!