Α2: «Κρατήθηκε» στην Τρίπολη ο Αρκαδικός

Παρά την πίεση του αντιπάλου του ο Αρκαδικός κατάφερε να κρατήσει τη νίκη επί του ΟΦΗ, με 78-70, στο κλειστό της Τρίπολης.

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 18ης αγωνιστικής της Α2 οι Αρκάδες τα βρήκαν… σκούρα απέναντι στους παίκτες του Φώτη Τακιανού. Αν και πήραν εξ αρχής τα ηνία, με 6-4 στο 3’ και με 22-14 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και πέρασαν μπροστά στο ημίχρονο με δύο πόντους (34-36). Μάχη σώμα με σώμα έγινε στο δεύτερο μέρος, με τους Κρητικούς να διατηρούν το προβάδισμα, χωρίς όμως να μπορούν να αποσπαστούν στο σκορ (40-43 στο 25′,55-56 στο 32’). Το συγκρότημα του Γιάννη Καστρίτη εξαπέλυσε την αντεπίθεσή του στο τέταρτο δεκάλεπτο, έκανε την ανατροπή στο 36’ (65-63) και με νύχια και με δόντια έφθασε στην κατάκτηση του ροζ φύλλου.

Διαιτητές: Παντελίδης, Αποστολίδης, Παυλόπουλος.
Δεκάλεπτα: 22-14, 34-36, 52-51, 78-70.
Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλένγκος 3, Νοέας 5, Κωσταντίνου 3, Καρύδας 17 (2), Κοψαύτης 9 (2), Χατζής 8, Αναστασάκης, Θανόπουλος 2, Τζόρτζεβιτς 27, Καλλινικίδης, Εζόμο 4.
ΟΦΗ (Τακιανός): Μποχωρίδης 7, Σταμπουλής 3, Μαυρογιάννης 10, Στυλιανού 17, Λιανός 19, Κυρίτσης, Χάλαρης 6, Τρεπάλοβιτς 8, Σκλήβας.

Αταμάν: «Παίζουμε καλό μπάσκετ και θέλουμε περισσότερα»
Παναθηναϊκός AKTOR: Δεν μπορούσε να το χάσει - Με Χουάντσο κόντρα στη Μακάμπι!
Λευτέρης Πετρούνιας: «Η δουλειά τώρα ξεκινάει, δεν υπάρχει άλλος στόχος στο Παρίσι από το χρυσό»
Ο Αντρέι Ρούμπλεφ κατέκτησε τον τίτλο στη Μαδρίτη αλλά θα επιστρέψει στο νοσοκομείο