Παναθηναϊκός: Στην παράταση τον Πρωτέα Βούλας (photos)

Νίκη που τον διατήρησε στην κορυφή της κατάταξης της Α1 Γυναικών, μαζί με το Ελληνικό, πέτυχε ο Παναθηναϊκός επί του Πρωτέα Βούλας.

Οι παίκτριες του Πέτρου Πρέκα επιβλήθηκαν με 75-67 στην παράταση των αντιπάλων τους, στον «Τάφο του Ινδού», για τη 14η αγωνιστική του γυναικείου πρωταθλήματος. Η κανονική διάρκεια του ματς έληξε 59-59. Οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 18-13 στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου και με 26-21 στο 16’. Οι «πράσινες», όμως, συνήλθαν άμεσα κι έκαναν την ανατροπή στο ημίχρονο (36-32), ενώ ξέφυγαν με 43-33 στο 24’. Ωστόσο, το συγκρότημα του Αλέκου Δάγλα δεν είχε πει την τελευταία λέξη του και εξαπέλυσε αντεπίθεση στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας σε  54-50 στο 34′ και σε 57-54 στο 37’. Η κατάσταση έγινε ακόμα πιο δύσκολη για τον Παναθηναϊκό όταν ο Πρωτέας Βούλας πλησίασε στον πόντο, 59-58, ένα λεπτό πριν από τη λήξη, για να έρθει εν συνεχεία η ισοφάριση. Στο έξτρα πεντάλεπτο οι γηπεδούχες μπήκαν αποφασισμένες να μη δώσουν άλλα δικαιώματα, προηγήθηκαν με 65-63 στο 42’ και με 69-63 στο 44’ κι έφθασαν στην κατάκτηση του πολύτιμου ροζ φύλλου. Τραυματίας στο δεύτερο δεκάλεπτο αποχώρησε η Μπράβαρντ.

Διαιτητές: Β. Τσώνος, Παπαθανασίου.
Δεκάλεπτα: 13-18, 33-30, 52-46, 59-59 (κ.α.), 75-67.
Παναθηναϊκός (Πρέκας): Καλέντζου 10 (2), Δανούση, Αυτζή 12 (1), Κόνιαλη, Καλημέρη, Όλιβερ 26, Σλούκα 17, Γιγουρτάκη, Έιβερι 4 (1), Φάρου, Γλυνιαδάκη 2, Κυριακοπούλου 4.
Πρωτέας Βούλας (Δάγλας): Λύμουρα 18 (4), Κίτσιου, Μπαρμπερίδου, Κολλάτου, Χατζηνικολάου 12, Σπυριδοπούλου 6 (1), Νικολοπούλου 8, Μαντά, Φασούλα 4, Σωτηρίου 2, Aναστασοπούλου, Μπράβαρντ 17.