Κύπελλο Ελλάδας: Κηφισιά - Απόλλωνας Πατρών 73-75 (photos)

Την πρόκρισή του στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, ύστερα από δεκαεφτά χρόνια, εξασφάλισε ο Απόλλωνας Πατρών που κέρδισε με 75-73 την Κηφισιά.

Οι «μελανόλευκοι» πέρασαν νικηφόρα και από το Ζηρίνειο και θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τον τίτλο στον τελικό, για δεύτερη φορά στην ιστορία τους μετά το 1997. Η ΑΕΝΚ, στην «παρθενική» παρουσία της στα ημιτελικά, δεν μπόρεσε να δώσει συνέχεια στην επιτυχία της. Πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Τοαρλίν Φιτσπάτρικ με 25 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ο Ούρος Ντούβνιακ είχε 17 πόντους και Νίκος Μπάρλος 16. Ο Δημήτρης Τσαλδάρης είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το λέι απ που επιχείρησε τρία δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε δεν βρήκε στόχο. Για φάουλ διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του -η πρώτη ήταν το 1997- ο Απόλλωνας Πατρών προκρίθηκε στον τελικό Κυπέλλου, επικρατώντας στο Ζηρίνειο ύστερα από συγκλονιστική μάχη. Το πατρινό συγκρότημα θα πρέπει να περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον τελικό, ο οποίος μπορεί να είναι είτε ο ΠΑΟΚ είτε ο Παναθηναϊκός, είτε ο Ολυμπιακός. Ο Τοαρλίν Φιτσπάτρικ πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνισή του φέτος, σημειώνοντας 25 πόντους με 6/8 τρίποντα και ήταν αυτός που κρατούσε την ομάδα της Πάτρας «ζωντανή» στο πρώτος μέρος, όταν η ΑΕΝΚ είχε επιβάλλει το ρυθμό της. Με 2/2 τρίποντα του Ντέιβις το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, ξέφυγε με 19-8, για να διαμορφώσει έξω από τα 6,75μ. ο Φιτσπάτρικ (1/7 τρίποντα ο Απόλλων ως τότε) το 19-11 της 1ης περιόδου. Ο Φιτσπάτρικ πάλευε για τους Αχαιούς και στη 2η περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις από τους Λιακόπουλο και Μπάρλο (25-17, 14'). Όμως, μετά το 30-22 στο 16', οι παίκτες του Νίκου Βετούλα πίεσαν στην άμυνα, Φιτσπάτρικ και Αργυρόπουλος ευστόχησαν σε τρίποντα και οι Πατρινοί κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι, 30-28, στο 18’.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Απόλλωνα στο -4 (34-30), αλλά ο Φιτσπάτρικ ήταν ασταμάτητος και έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του 42-43 στο 25'. Με λέι απ του Πεν στο 29’ ο Απόλλωνας διαμόρφωσε το 48-51, ενώ ξέφυγε και με +8, 63-71, 2.30’ πριν από τη λήξη. Η ΑΕΝΚ έδωσε την ύστατη μάχη της για το 73-75, χάρη σε 2/2 βολές του Ντέιβις, ύστερα από φάουλ του Γεωργαλή. Ο Ελ Αμίν αποδείχτηκε άστοχος σε μακρινό σουτ και, παρά το γεγονός πως ο Σκορδίλης ανέκτησε την κατοχή της μπάλας για την ομάδα του, η μπάλα πέρασε εκτός παρκέ από τελευταίο άγγιγμα του Ντέιβις στα 23’’. Ο Ελ Αμίν έκανε λάθος στα 12’’ για τη λήξη. Στην τελευταία επίθεση της Κηφισιάς, ο Τσαλδάρης αστόχησε στο λέι απ και οι «μελανόλευκοι» πανηγύρισαν την πρόκριση στην καταληκτική αναμέτρηση του θεσμού.

Δεκάλεπτα: 19-11, 34-30, 50-56, 73-75.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Καυκής, Γιούινγκ Τζούνιορ, Λιακόπουλος 10, Τσαλδάρης 5 (1), Πεσάκοβιτς, Ντούβνιακ 17 (2), Ντέιβις 10 (2), Ψαθάς 2, Μελισσαράτος 13, Μπάρλος 16 (2), Κακιούζης.
Απόλλωνας Πατρών (Βετούλας): Σκορδίλης 8 (1), Αργυρόπουλος 10 (2), Γκάλογουεϊ 8, Γεωργαλής 2, Πεν 11, Φιτσπάτρικ 25 (6), Αντωνάκης, Ελ Αμίν 9 (1), Μολφέτας 2.