Κύπελλο Ελλάδας: Πέρασε και η Κηφισιά (photos)

Η Κηφισιά νίκησε με 73-69 τον Άρη, στο Ζηρίνειο, και πέρασε στην ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Για πρώτη φορά η ΑΕΝΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου απέκλεισαν τους Θεσσαλονικείς, εντός έδρας, γράφοντας ιστορία. Ο Μιχάλης Κακιούζης με 17 πόντους «σκότωσε» την πρώην ομάδα του, ενώ 12π. πρόσθεσε ο Δημήτρης Μαυροειδής. Από τον Άρη, διψήφιο νούμερο πόντων σημείωσαν οι Ριντ (17), Τόμας (16) και Πάσαλιτς (14). Ο Άρης προηγήθηκε με +7 (11-18), αλλά μέχρι το 10ο λεπτό η ΑΕΝΚ είχε μειώσει στον πόντο 21-22. Με σερί 5-0 η Κηφισιά προσπέρασε 26-22, ο Άρης απάντησε ανακτώντας τα ηνία στο σκοράρισμα, 28-30, για να βρει το ημίχρονο τους γηπεδούχους στο +2, 40-38.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι τόσο στην τρίτη όσο και στην τέταρτη περίοδο, με τον Τόμας να μειώνει στο τέλος, 71-69 με καλάθι και φάουλ, αλλά να αστοχεί στη βολή. Άστοχος, σε δύο βολές, ήταν στη συνέχεια ο Ντέιβις, αλλά το συγκρότημα του Δημήτρη Πρίφτη δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το «δώρο» του, αφού ο Τόμας αποδείχτηκε μοιραίος όταν αστόχησε και σε λέι απ. Ο Μιχάλης Κακιούζης κέρδισε φάουλ αμέσως μετά και με 2/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Δεκάλεπτα: 21-22, 40-38, 54-55, 73-69.
Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Τσαλδάρης 5, Καυκής 2, Γιούινγκ Τζούνιορ 7, Λιακόπουλος, Ντούβνιακ 11 (1), Πεσάκοβιτς 10 (2), Μαυροειδής 12, Ψαθάς 4, Ντέιβις 5 (1), Κακιούζης 17 (1)
Άρης (Πρίφτης): Πάσαλιτς 14 (4), Μανωλόπουλος 2, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4, Γκίκας, Ριντ 17 (1), Τόμας 16 (3), Χαρίσης, Βεζένκοφ 9, Νέιμικ 5.