Απόλλωνας Πατρών: Άνετα τον Κόροιβο Αμαλιάδας (photos)

Την παρουσία του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας εξασφάλισε ο Απόλλωνας Πατρών, που κέρδισε με 65-54 τον Κόροιβο Αμαλιάδας.

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των γηπεδούχων από τα 6,75μ. (1/12 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο) και όχι μόνο επέστρεψε από το εις βάρος του 7-0 στο 4’, αλλά κατάφερε με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας και έλεγχο των ριμπάουντ να μπει στη δεύτερη περίοδο στο +5 (18-13). Ωστόσο, τα αμυντικά αντανακλαστικά των «μελανολεύκων» λειτούργησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο και περιορίζοντας τους αντιπάλους στους τρεις πόντους πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (28-21). Στην τρίτη περίοδο το επιθετικό ξέσπασμα του Μπράντον Πεν, ο οποίος σημείωσε δέκα πόντους, ήταν αρκετό για τον Απόλλωνα Πατρών για να οικοδομήσει διψήφια διαφορά (45-35 στο 30’).

Με το Λόουερι να σημειώνει 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο ο Κόροιβος Αμαλιάδας προσπάθησε για την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 35’ μείωσε στους τρεις (50-47), ωστόσο οι παίκτες του Νίκου Βετούλα δεν πανικοβλήθηκαν. Σκορδίλης και Φιτσπάτρικ έδωσαν λύσεις και ο Απόλλωνας Πατρών πήρε και πάλι μπροστά στην επίθεση, για να φθάσει άνετα στο τελικό 65-54. Τώρα, θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη (09/10, 19.00), για τους «8» της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Σχινάς, Πηλοΐδης, Β. Τσώνος.
Δεκάλεπτα: 13-18, 28-21, 45-35, 65-54.
Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Αργυρόπουλος 3 (1), Γκάλογουεϊ 9, Σκορδίλης 10, Πεν 12 (2), Φιτσπάτρικ 11, Αντωνάκης 2, Μπατής 8 (1), Ελ Αμίν 10, Μολφέτας.
Κόροιβος Αμαλιάδας (Μαρκόπουλος): Ματζέτ 9 (1), Λόουερι 23 (2), Γιαννακίδης, Αγγελόπουλος 2, Παπαπέτρου 3, Μπατής Ν., Βασίλιεβιτς 2, Κανονίδης 1, Γκάρετ 8, Ντιμιτρίεφ 3 (1), Γαλιώτος 3.

Κλοπ: Άνοιξε Instagram με συγκινητικό μήνυμα προς τον κόσμο της Λίβερπουλ - «Ήταν μια ερωτική σχέση»
AEK: Η όμορφη «κιτρινόμαυρη» ιστορία του Τάσου με τη φανέλα του Σαμπανάτζοβιτς
Γκιώνης: Συγκλονιστική φωτογραφία με την ελληνική σημαία μετά την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες