Διηπειρωτικό Κύπελλο: Το σήκωσε η Φλαμένγκο (videos+photos)

Η Φλαμένγκο διαδέχθηκε τον Ολυμπιακό στο… θρόνο του Διηπειρωτικού Κυπέλλου, μετά τη νίκη της με 90-77 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ.

Η πρωταθλήτρια Αμερικής τέθηκε αντιμέτωπη με την ισραηλινή ομάδα, που κατέκτησε τον τίτλο στην Ευρωλίγκα στο Final Four του Μιλάνο, σε διπλή αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο «Μαρακαναζίνιο» του Ρίο Ντε Τζανέιρο. Η Φλαμένγκο γνώρισε την ήττα στο πρώτο ματς με 69-66 αλλά στο δεύτερο ήταν εντυπωσιακή και όχι απλώς κάλυψε τη διαφορά, αλλά κι έδωσε διαστάσεις θριάμβου στην επιτυχία της. Έγινε, μάλιστα, μόλις η πέμπτη ομάδα της Νοτίου Αμερικής που πανηγυρίζει το συγκεκριμένο τίτλο.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζέρεμι Πάργκο (28π.) η Μακάμπι Τελ Αβίβ επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης στο 31’, όταν ύστερα από κλέψιμο και κάρφωμα στον αιφνιδιασμό από τον Αμερικανό γκαρντ η εις βάρος της διαφορά μειώθηκε στον πόντο (64-63). Ωστόσο, οι Λαπροβίτολα και Μέγινσε ηγήθηκαν του σερί 12-0 της Φλαμένγκο, με το οποίο οι Βραζιλιάνοι ξέφυγαν με +13 (76-63) και «καθάρισαν» επί της ουσίας την υπόθεση νίκη. Ο πρώτος ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, με απολογισμό 24 πόντους και έξι ασίστ, ενώ ο δεύτερος τελείωσε τον αγώνα με 22 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 27-25, 46-36, 64-61, 90-77.
Φλαμένγκο (Νέτο): Χέρμαν 8 (2), Μασάδο 5 (1), Λαπροβίτολα 24 (2), Μαρκίνιος 9 (2), Μέγινσε 22, Λόριο, Μπενίτε 8 (1.), Νασμιέντο 9, Τσαΐα, Φελίσιο, Κάρακτερ.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Γκούντες): Τζέρ. Πάργκο 28 (6), Ραντλ 6, Πνίνι 10 (2), Λάντεσμπεργκ 7 (1), Μάριτς 4, Χέινς 15 (1), Σμιθ 2, Λίνχαρτ, Τάιους, Κοέν, Οχαγιόν.

Ραγδαίες εξελίξεις - Ο Ραχόι προχωρά σε άρση της αυτονομίας της Καταλονίας
Δώρα Ζέμπερη: Ο δολοφόνος την έσερνε για 80 μέτρα - Πού στρέφονται οι έρευνες της Αστυνομίας
Δολοφονία Β' Νεκροταφείο: Ξέσπασε η αδερφή της 32χρονης - «Όποιος κι αν είναι θα τον σκοτώσω»

Περισσότερα
Θα μας τρελάνουν! Παίκτης άφησε αγώνα στο ημίχρονο για να παρουσιαστεί στο στρατόπεδο!
Φοβερά πράγματα στην Κύπρο, όπου αθλητής άφησε την ομάδα του…