Εθνική Νέων Ανδρών: Νέο κάρφωμα… κατεδάφιση από Διαμαντάκο! (video)

Δεύτερο τρομερό κάρφωμα από τον Γιώργο Διαμαντάκο στον αγώνα της Ελλάδας με την Ισπανία για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων Ανδρών, στον οποίο ωστόσο η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε.

Μετά το επιθετικό ριμπάουντ και το τρομερό κάρφωμα που έκανε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα με τους Ισπανούς, ο διεθνής σέντερ… ξαναχτύπησε. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ο Γιώργος Διαμαντάκος κινήθηκε ωραία στη ρακέτα των «φούριας ρόχας», πήρε την εξαιρετική ασίστ από τον Λευτέρη Μποχωρίδη και με κάρφωμα-δυναμίτη λίγο έλειψε να… γκρεμίσει το αντίπαλο καλάθι! Σε αυτό το σημείο, η Ελλάδα είχε τα ηνία του αγώνα, όμως, τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Μεγάλο πλήγμα ήταν η απουσία του Γιώργου Διαμαντάκου στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού 8’ πριν το τέλος ο σέντερ του Παναθηναϊκού υπέπεσε σε πέμπτο φάουλ και καθηλώθηκε στον πάγκο. Έτσι, η ομάδα του Μίσσα έχασε πολύ από τη δυναμική της στη ρακέτα, αφού ως τότε ο Διαμαντάκος είχε 12 πόντους κι έξι ριμπάουντ, με τις δεύτερες επιθέσεις των Ισπανών να κάνουν τη ζημιά και να φέρνουν την ήττα για την Νέων Ανδρών (60-58).

Δείτε το δεύτερο τρομερό κάρφωμα του Διαμαντάκου στο ίδιο ματς:

ΝΒΑ: Ανατροπή για Νάγκετς με 40άρα Γιόκιτς - Στο 3-2 οι Νικς με Πέισερς
Αταμάν: "Δε θυμάμαι πότε βγήκα καλύτερος προπονητής, θυμάμαι όμως το back to back με την Εφές"
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (15/05) - Πού θα δείτε Ολυμπιακός - ΑΕΚ και ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός
Τελικός Conference League, Φιορεντίνα: Πίτσα, αναψυκτικό κι… Ολυμπιακός για τον Ιταλιάνο