Καντεμίρ: «Καλύτερος ο Πανιώνιος»

Δίκαια χαρακτήρισε τη νίκη του Πανιωνίου ο προπονητής της Μπεσίκτας, Αχμέτ Καντεμίρ, που όμως δεν άφησε ασχολίαστη τη διαιτησία.

Οι Τούρκοι έχασαν στο κλειστό του Ελληνικού από τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, αλλά εξακολουθούν να κρατούν την τύχη στα χέρια τους αναφορικά με την πρωτιά του ομίλου. Ο προπονητής τους, μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου, απέδωσε την ήττα της ομάδας του στη μεγάλη διαφορά λαθών, ενώ πρόσθεσε πως η διαιτησία δεν ήταν ισορροπημένη. Αναλυτικά τα όσα είπε…

Για την εκτός έδρας ήττα από τον Πανιώνιο: «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο, εμείς θέλαμε να εξασφαλίσουμε την πρώτη θέση του ομίλου με νίκη, αλλά βγήκαμε από το πλάνο μας κατά τη διάρκεια του αγώνα. Είχαμε προβλήματα στην οργάνωση του παιχνιδιού, γιατί τα δύο βασικά γκαρντ μας φορτώθηκαν με φάουλ από νωρίς. Εκεί οφείλονται τα πολλά λάθη που κάναμε. Η διαφορά των 13 λαθών (19-6) μεταξύ των δύο ομάδων είναι εις βάρος μας και πολύ μεγάλη. Με την άμυνά μας καταφέραμε να επανέλθουμε στο παιχνίδι και στα τελευταία τρία λεπτά του ματς είχαμε να πάρουμε μια απόφαση, ή να διεκδικήσουμε τη νίκη ή να διατηρήσουμε τη διαφορά, κάτι που καταφέραμε και είναι σημαντικό για εμάς. Θέλαμε να νικήσουμε, αλλά γνωρίζοντας την ήττα με διαφορά μικρότερη των 14 πόντων και νικώντας στον τελευταίο αγώνα της κανονικής περιόδου στην έδρα μας κόντρα στη Ραντνίτσκι βγαίνουμε πρώτοι στον όμιλο, κάτι πολύ σημαντικό για εμάς».

Για τη διαιτησία: «Θέλω να προσθέσω ότι η διαιτησία δεν ήταν ισορροπημένη σήμερα (11/12) και ήταν ανεκτική στο σκληρό παιχνίδι του Πανιώνιου στην τέταρτη περίοδο. Αυτό δεν σημαίνει ότι ο Πανιώνιος δεν ήταν καλύτερος και δεν άξιζε τη νίκη, για αυτό και τον συγχαίρω».

Ο Κανέρ Τοπάλογλου, μιλώντας εκ μέρους των παικτών, ανέφερε: «Θα μπορούσαμε με νίκη σήμερα (11/12) να εξασφαλίσουμε την πρώτη θέση του ομίλου, αλλά δεν τα καταφέραμε. Ο Πανιώνιος ξεκίνησε πολύ δυνατά, εμείς ανταποκριθήκαμε στο δυναμικό παιχνίδι του στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά κάναμε πολλά λάθη. Έχουμε ακόμα στα χέρια μας την πρώτη θέση του ομίλου».

Μακάμπι - Παναθηναϊκός AKTOR: Νίκη μονόδρομος και επιστροφή στο ΟΑΚΑ - ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (02/05) - Με «αιώνιους» στην Euroleague και Άστον Βίλα-Ολυμπιακός
Γκραντ: “Ένα ματς όλη η σεζόν”
Αταμάν: “Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου, μπορούμε να κερδίσουμε”