Κύπελλο Ελλάδας: Άνετη πρόκριση για τον ΚΑΟΔ

Επιδεικνύοντας σοβαρό και πειθαρχημένο πρόσωπο στην επανάληψη ο ΚΑΟΔ ξεπέρασε το εμπόδιο των Ίκαρων, με 81-66 στο ΔΑΚ Σερρών.

Έτσι, το συγκρότημα του Γιώργου Καλαφατάκη πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα κληθεί να αντιμετωπίσει τα Τρίκαλα BC. Οι Δραμινοί επέβαλαν το νόμο τους στις Σέρρες στην επανάληψη κι έφθασαν με άνεση στο ροζ φύλλο αγώνα και στην πρόκριση, έχοντας πρώτο σκόρερ το Θοδωρή Ζάρα με 17 πόντους.

Ύστερα από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (20-21) ο ΚΑΟΔ εκμεταλλεύτηκε τα κενά στην άμυνα των γηπεδούχων και κατάφερε να προηγηθεί με 30-22 στο 15ο λεπτό. Οι Ίκαροι Σερρών δεν είχαν να επιδείξουν αξιόπιστες λύσεις στον επιθετικό τομέα απέναντι στην καλά διαβασμένη άμυνα του συγκροτήματος του Γιώργου Καλαφατάκη και μοιραία η ψαλίδα στη διαφορά άνοιξε κι άλλο, για να οδηγηθούμε στο 43-29, σκορ με το οποίο προηγήθηκαν οι Δραμινοί στο 19’. Ένα μίνι σερί 5-0 των γηπεδούχων, πάντως, διαμόρφωσε το 43-34 του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους. Με πλουραλισμό στην επίθεση και μεγάλη πίεση στην άμυνα ο ΚΑΟΔ κατάφερε ουσιαστικά να «καθαρίσει» τον αγώνα από το τρίτο δεκάλεπτο, αφού οι γηπεδούχοι ήταν φανερό πως δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν στο σκορ. Οι Δραμινοί εξάπλωσαν την κυριαρχία τους στο παρκέ και προηγήθηκαν με 69-51 στο 31ο λεπτό, δίνοντας το χαρακτήρα της τυπικής διαδικασίας στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Διαιτητές: Παπαπέτρου, Γεωργιάδης, Πανταζής.