Αποκλείστηκαν οι πρωταθλήτριες

Ο Αθηναϊκός προσπάθησε να κάνει την μεγάλη ανατροπή και να πάρει την πρόκριση στον τελικό τoυ Eurocup αλλά δεν τα κατάφερε αν και πήρε την νίκη με σκορ 88-81 και αποκλείστηκε.

Τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη μπήκαν δυνατά στο παρκέ με διάθεση να παλέψουν το παιχνίδι, αν και ήταν εξ αρχής πολύ δύσκολο να καλύψουν την διαφορά των 15 πόντων του πρώτου αγώνα και να πάρουν την πρόκριση. Παρόλα αυτά με την βοήθεια του κόσμου τα πρώτα λεπτά κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο και έδειξαν...χαρακτήρα μεγάλης ομάδας. Οι Ισραηλινές όμως με όπλο τους κυρίως την ευστοχία από την περιφέρεια αλλά και την καλή ψυχολογία κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους τρεις πόντους λίγο πρίν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελιτζούρ κατάφερε να ισορροπήσει απόλυτα το παιχνίδι και εκμεταλλευόμενη τα λάθη των Ελληνίδων που φαινόταν αγχωμένες κατάφερε ακόμα και να προηγηθεί τριά λεπτά πριν το ημίχρονο που έληξε στο 41-37.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτριες του Αθηναϊκού προσπάθησαν με όλες τους τις δυνάμεις μέχρι τέλους να μεγαλώσουν την διαφορά και να πλησιάσουν τον στόχο τους, αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι το ταξίδι τους στην φετινή διοργάνωση σταματάει εδώ. Κορυφαίες για τις νικήτριες ήταν οι Ζόχνοβα και Καλέντζου που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 18 και 16 πόντους αντίστοιχα ενώ από τις Ισραηλινές ξεχώρισαν οι Γκρινμπόιμ και Ράιτ που με τους 20 και 19 πόντους που πέτυχαν οδήγησαν την Ελιτζούρ στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 18-15, 41-37, 59-56, 88-81

Αθηναϊκός (Κτιστάκης): Καλέντζου 16 (3), Λύμουρα 9 (1), Χατζηνικολάου 8, Σωτηρίου 3 (1), Κρες 10, Κοσμά, Ράϊλι 11, Ντέιβις 10, Μπάλετιτς 3, Ζόχνοβα 18 (1).
Ελιτζούρ Ράμλα (Ινμπάρ): Ντορόν 20 (1), Ιβάντσεβιτς 4, Σέλγουιν, Σβαρτζ, Ζάϊρι, Γκρινμπόιμ 20 (6), Γουίλινγκχαμ 18 (2), Ράιτ 19 (1), Αϊζενστάτ, Ζαρίτσκα.

Το Οnsports σας μετέφερε ζωντανά την εξέλιξη του επαναληπτικού ημιτελικού του Eurocup ανάμεσα στον Αθηναϊκό και την Ελιτζούρ Ράμλα.

Μετά την βαριά ήττα στο Ισραήλ τα κορίτσια του Γιάννη Κτιστάκη παίζουν το τελευταίο τους χαρτί για την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης στο κλειστό γυμναστήριο της Εργάνης. Μετά την ήττα του πρώτου αγώνα με 74-59 ο Αθηναϊκός χρειάζεται όχι μόνο να πάρει την νίκη αλλά και να καλύψει την διαφορά των 15 πόντων για να προκριθεί στον τελικό και να προσπαθήσει εκεί να κατακτήσει εκ νέου το τρόπαιο για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Aθηναϊκός-Ελιτζούρ Ράμλα:

2': 3-0

4': 7-3

6': 7-10

8': 11-12

10': 18-15

Tέλος Α' δεκαλέπτου: 18-15

12': 20-21

14': 26-23

16': 28-30

18': 32-33

20': 41-37

Hμίχρονο: 41-37

22': 48-41

24': 50-43

26: 53-47

28': 57-51

30': 59-56

Τέλος Γ' δεκαλέπτου: 59-56

32': 61-59

34': 67-66

36': 74-73

40': 88-81

Tέλος αγώνα: 88-81

Με πόνους στο στήθος στο νοσοκομείο ο Τέβες
Αρχίζει καριέρα προπονητή ο Φαν Πέρσι
Ο Εμανουέλ Μακρόν έπαιξε σε ποδοσφαιρικό αγώνα υπό τις οδηγίες του Βενγκέρ και συμπαίκτη τον Καρεμπέ
Premier League: Η τεχνητή νοημοσύνη της DANZ προβλέπει πρωταθλητή, υποβιβασμό και πρώτο σκόρερ