Νίκησε το Ισραήλ, κινδυνεύει η Σερβία

Την τρίτη διαδοχική νίκη του στα προκριματικά του Ευρωμπάσκετ 2013, που θα φιλοξενηθεί στη Σλοβενία, πέτυχε το Ισραήλ.

Μετά το άσχημο ξεκίνημά του, με δύο ήττες στους πρώτους δύο αγώνες του, το συγκρότημα του Άρικ Σίβεκ φαίνεται πως έχει πάρει… φόρα. Στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 5ης αγωνιστικής φιλοξένησε και κέρδισε με 89-76 τη Σερβία και την «έπιασε» στη βαθμολογία. Ο Ομρί Κάσπι με 23 πόντους, εφτά ριμπάουντ και τέσσερια ασίστ και ο Γιόγκεβ Οχαγιόν με 19 πόντους, εφτά ριμπάουντ, τρεις ασίστ κι άλλα τόσα κλεψίματα ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, που πήραν εξ αρχής τον έλεγχο και δεν τον έχασαν σε κανένα σημείο του ματς. Απογοητευτικοί οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς, κινδυνεύουν πλέον να μείνουν εκτός της τελικής φάσης! Μόνο οι Μίλος Τεόντοσιτς και Ζόραν Έρτσεγκ κατάφεραν να φθάσουν σε διψήφιο αριθμό πόντων κόντρα στους Ισραηλινούς.

Η βαθμολογία του 1ου Ομίλου διαμορφώθηκε ως εξής: 1. Μαυροβούνιο 5-0 10, 2. Εσθονία 3-2 8, 3. Σερβία 3-2 8, 4. Ισραήλ 3-2 8, 5. Ισλανδία 1-4 6, 6. Σλοβακία 0-5 5.

Γαλατάσαραϊ: Εξετάζουν Κατσικάρη, Δέδα και Ζούρο για τον πάγκο
NBA: Εξαιρετικός Κουφός, ασταμάτητοι οι Σέλτικς (photos)
Παναθηναϊκός: Προσφυγή κι ο Σάντσεθ
Αποκαλύψεις σοκ για FIFA! Πρόεδροι πληρώνονταν εκτός βιβλίων
Κοινωνικό μέρισμα: Τι αλλάζει στα κριτήρια, ποιοι το δικαιούνται και πώς θα πάρουν τα χρήματα
Κοινωνικό μέρισμα: Κατατέθηκε στη Βουλή - Οι λεπτομέρειες για τα κριτήρια και τους δικαιούχους
Οικογενειακή τραγωδία στo Ρέθυμνο: Σκότωσε τον 21χρονο αδερφό του και αυτοκτόνησε
Βασίλης Δήμας: Το «next big thing» με αποδείξεις
Περισσότερα
Θα μας τρελάνουν! Παίκτης άφησε αγώνα στο ημίχρονο για να παρουσιαστεί στο στρατόπεδο!
Φοβερά πράγματα στην Κύπρο, όπου αθλητής άφησε την ομάδα του…