Αποχαιρέτησε με νίκη

Με κορυφαίους τους Στίβεν Σμιθ και Τορίν Φράνσις, ο Πανελλήνιος επικράτησε της Άλμπα Βερολίνου με 86-73 πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στο TOP 16.

Έτσι το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου αποχαιρέτησε τη διοργάνωση με τον καλύτερο δυνατό τρόπο δείχνοντας ότι άξιζε κάτι παραπάνω φέτος. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν δυνατά και να δείχνουν ότι θα διεκδικούσαν τον αγώνα μέχρι τέλους. Έτσι στο πρώτο δεκάλεπτο έγινε πραγματική μάχη με τον Πανελλήνιο να μην μπορεί να επιβάλει τον ρυθμό του. Έτσι η περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 24-23, ωστόσο στη συνέχεια όλα άλλαξαν. Το συγκρότημα του Θανάση Σκουρτόπουλου κατάφερε να πάρει το πάνω χέρι και μία διαφορά ασφαλείας, αφού το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 50-41 υπέρ της ελληνικής ομάδας που ήθελε να κλείσει το LAST 16 με μία νίκη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο ξεκλειδώνοντας σχετικά εύκολα την άμυνα των Γερμανών που δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τους Στίβεν Σμιθ και Τορίν Φράνσις που έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Έτσι η διαφορά μεγάλωσε και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 70-57. Το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού ο Πανελλήνιος δεν επέτρεψε στην Άλμπα να ελπίζει για θετικό αποτέλεσμα και συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα. Το τελικό 86-73 έδωσε τους δύο βαθμούς στην ελληνική ομάδα, κάτι που δεν έχει πλέον καμία σημασία, αφού έχει αποκλειστεί.

Δεκάλεπτα: 23-24, 50-41, 70-57, 86-73
Πανελλήνιος (Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 2, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 14 (2), Καραθανάσης, Σκλάβος 7, Τσακαλέρης 6, Μπέιλι 12, Σμιθ 24 (5), Φράνσις 21.
Άλμπα (Κατζούριν): Σούλτσε 11 (1), Στσάφαρτζικ 5 (1), Τζένκινς 18 (4), Άλεν 9, Σέιφερθ 2, ΜακΕλρόι 14 (1), Στέιντζερ 3 (1), Ιντμπίχι 11.