Πάτησε το… γκάζι η Εθνική Ανδρών!

Παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ κατά διαστήματα, η Εθνική μας ομάδα των Ανδρών επιβλήθηκε σε φιλικό αγώνα της Νέας Ζηλανδίας με 99-69.

Έτσι το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου έδειξε πως ανεβάζει στροφές και είναι έτοιμο για το Προολυμπιακό Τουρνουά του Καράκας, εκεί όπου θα διεκδικήσει το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Το τελευταίο τεστ για το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πάντως αναμένεται να είναι ιδιαίτερα δύσκολο, καθώς η Εθνική μας ομάδα θα αντιμετωπίσει αύριο (03.00) τη Βραζιλία.

Στο σημερινό (28/06) παιχνίδι, οι Έλληνας παίκτης μπήκα αποφασισμένοι στο γήπεδο και επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Μάλιστα τα… παιδιά του Ηλία Ζούρου κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά… ασφαλείας από την αρχή, μην αφήνοντας τους παίκτες της Νέας Ζηλανδίας να αντιδράσουν. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-18. Στη συνέχεια η άμυνα της Εθνικής μας ομάδας έγινε πιο δυνατή, ενώ στην επίθεση το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έβρισκε σχετικά εύκολα τις λύσεις. Το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα βρήκε την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 55-30.

Η Εθνική μας ομάδα δεν κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με τη Νέα Ζηλανδία να μην μπορεί να ακολουθήσει στο σκοράρισμα. Μάλιστα η διαφορά ανέβαινε συνεχώς και η Ελλάδα συνέχισε να παίζει ελεύθερο και ωραίο μπάσκετ. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 79-45 υπέρ της Εθνικής μας ομάδας, ενώ η τελευταία περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι Έλληνες διεθνείς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι το τέλος και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 99-69.

Τα δεκάλεπτα: 33-18, 55-30, 79-45, 99-69.
Ελλάδα: Βασιλειάδης 8, Μπουρούσης 13, Ζήσης 7, Σπανούλης 7, Καλάθης 5, Φώτσης 12, Πρίντεζης 17, Παπανικολάου 10, Μπράμος 2, Μαυροειδής 2, Σλούκας 6, Μάντζαρης 2, Καββαδάς 8.
Νέα Ζηλανδία: Μπάρτλετ 11, Κένι 4, Βούκονα 15, Ουέμπστερ 18, Τρούμαν 4, Λόου 2, Χένρι 2, Πλέτζερ 13, Άλεν, Μπλόχαμ, Φρανκ.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα όπως σας τη μετέφερε το Onsports

{coveritlive}ee4ef46b27{/coveritlive}

Παναθηναϊκός: «Πόρτα» σε Κοπεγχάγη, πόσα ζητάει για τον Ζέκα
Ανδρούτσος: Νταμπλ και καλή πορεία στην Ευρώπη
Επέστρεψε στις νίκες η Ριέκα
Πλατανιάς-Παναθηναϊκός: Με στόχο να... σβήσουν το -2 οι «πράσινοι»
Μεγάλη φωτιά στο Μαρκόπουλο Αττικής
Βίντεο που κόβει την ανάσα! Έτσι σώζει ζωές το Πολεμικό Ναυτικό: Καρέ – καρέ επιχειρήσεις διάσωσης
Κρήτη: Οι πρώτες σκληρές εικόνες από το τροχαίο με το λεωφορείο – Ένας νεκρός - 3 τραυματίες
Bίντεο-Σοκ - Επίθεση Ισπανία: Η στιγμή που ήρωας αστυνομικός σκοτώνει μόνος του τέσσερις τρομοκράτες