Νίκησε, αλλά προβλημάτισε η Εθνική Ανδρών

Αν και δεν κατάφερε να αποδώσει τα αναμενόμενα, η Εθνική Ανδρών επικράτησε της Νιγηρίας με 88-76 στο πρώτο φιλικό επί βραζιλιάνικου εδάφους.

Οι διεθνείς μας έδειξαν να έχουν αρκετά προβλήματα στον αμυντικό τομέα, ενώ αξίζει να αναφέρουμε πως ο τραυματισμός του Κώστα Καϊμακόγλου στο 2ο λεπτό του αγώνα επηρέασε αρνητικά. Πλέον υπάρχει ανησυχία για τον Έλληνα διεθνή, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας, καθώς δέχτηκε γονατιά.

Η Εθνική μας ομάδα ξεκίνησε καλά τον αγώνα και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, έχοντας τον Γιώργο Πρίντεζη σε πολύ καλή αγωνιστική κατάσταση. Μάλιστα τα… παιδιά του Ηλία Ζούρου κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ με 26-19. Η αμυντική λειτουργία του συλλόγου όμως δεν ήταν αυτή που θα ήθελε ο Έλληνας τεχνικός. Μάλιστα με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, η αμυντική εικόνα έγινε χειρότερη με τη Νιγηρία να βρίσκει την ευκαιρία και να πετυχαίνει εύκολα καλάθια. Αποτέλεσμα τούτου, ήταν οι αντίπαλοι της Εθνικής μας ομάδας να προηγηθούν και να πάνε στα αποδυτήρια στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου προηγούμενοι στο σκορ με 45-42.

Στο δεύτερο ημίχρονο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προσπάθησε να αντιδράσει και να πάρει και πάλι το προβάδισμα, ωστόσο οι Νιγηριανοί κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου. Στο 26ο λεπτό όμως ο Βαγγέλης Μάντζαρης έδωσε το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα με δικό του τρίποντο. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό, καθώς η Νιγηρία κατάφερε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να πάρει και πάλι το προβάδισμα με 62-64. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική ομάδα σοβαρεύτηκε και επέβαλε τον ρυθμό της με αποτέλεσμα να πάρει το προβάδισμα και να νικήσει στο τέλος της Νιγηρίας με 88-76. Αύριο την ίδια ώρα (01.00) το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου θα αντιμετωπίσει τη Νέα Ζηλανδία.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 42-45, 62-64, 88-76.
Ελλάδα: Βασιλειάδης 3, Μπουρούσης 10, Ζήσης 10, Σπανούλης 20, Καλάθης 12, Φώτσης 3, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 6, Μαυροειδής 3, Μάντζαρης 3, Σλούκας 3, Μπράμος, Καϊμακόγλου, Καββαδάς.
Νιγηρία: Σκιν 11, Ιμπέκουε 2, Ντιόγκου 17, Αλ Φαρούκ 8, Νταγκουντούρο 9, Ογκούτσι 7, Άρτσιμπονγκ 4, Αλάντε 16, Ογιεντέζι 2, Ογκμπούζα.