Πρωταθλητής και πάλι ο Αθηναϊκός!

Στην κορυφή της Α1 Γυναικών ανέβηκε για ακόμη μία φορά ο Αθηναϊκός που κατάφερε να επικρατήσει του Παναθηναϊκού με 76-69 και να κατακτήσει το πρωτάθλημα.

Οι παίκτριες του Γιώργου Ζευγώλη ανκαι δυσκολεύτηκαν απέναντι στις «πράσινες» κατάφεραν να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα και να πανηγυρίσουν ακόμη μία κατάκτηση πρωταθλήματος. Οι νικήτριες χρειάστηκαν το πεντάλεπτο της παράτασης για να καταφέρουν να κάμψουν την αντίσταση του Παναθηναϊκού, καθώς η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε με 58-58.

Οι πρωταθλήτριες μπήκαν μουδιασμένα στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να αιφνιδιάζει και να προηγείται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου με 21-18. Στη συνέχεια όμως ο Αθηναϊκός αντέδρασε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα. Το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με 33-28, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο με 45-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινες» έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να στείλουν τον αγώνα στην παράταση. Εκεί όμως ο Αθηναϊκός έδειξε πως είναι πιο έμπειρος και ψύχραιμος με αποτέλεσμα να πάρει τη νίκη με 76-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 33-28, 45-42, 58-58 (κ.α.), 76-69.
Διαιτητές: Καλδίρης, Θεωνάς
Αθηναϊκός (Ζευγώλης): Καλέντζου 10 (2), Λύμουρα 9 (1), Χατζηνικολάου 15, Κωτσοπούλου 5, Σωτηρίου 24, Κεχαγιά 5, Χαλικιά, Περοστίγισκα 6, Κυριακοπούλου 2.
Παναθηναϊκός (Σιαμαντούρα): Τσακιρίδου, Βλάνη, Σπαθάρη 9, Μαγκλάρα 10, Κοσμά 15, Χαβαλέ 5 (1), Σουίαρς 8 (1), Ντέλβα 19 (10 ριμπ.), Σλούκα 3 (1), Χριστινάκη.

Στο Βερολίνο, με στάση Βελιγράδι, θα είναι… ωραία!
Ανοιχτό γάμο στην Πύλο κάνει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο!
ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Το ρεκόρ της «Ένωσης» κόντρα στους «πράσινους» και το ματς καριέρας του Ελίασον
Elite League: Στο Final 4 ο Ερμής Σχηματαρίου – Υποβιβάστηκε ο Αίας Ευόσμου