Στον τελικό το Κεντάκι

Επιβεβαίωσε τα προγνωστικά το Κεντάκι, κέρδισε με 69-61 το Λούισβιλ και προκρίθηκε στον τελικό του Final Four του NCAA.

Οι Ουάιλντκατς έπαιρναν συνεχώς το προβάδισμα, δημιούργησαν αρκετές φορές διψήφια διαφορά, αλλά το Λούισβιλ του Ρικ Πιτίνο έβρισκε συνεχώς τον τρόπο να πλησιάζει στο σκορ. Ωστόσο ισοφάρισε μόλις δύο φορές και δεν προηγήθηκε δεύτερη φορά μετά το 2-0 και ο Άντονι Ντέιβις θα έχει την ευκαιρία να το... σηκώσει τα ξημερώματα της Τρίτης (03/04).

Άλλωστε το φαβορί για την πρώτη θέση στο φετινό ντραφτ του ΝΒΑ ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 18 πόντους, 14 ριμπάουντ και δύο ασίστ. Μάλιστα προς το τέλος του αγώνα, ο Ντέιβις έδειξε το παρκέ και φώναξε: «Αυτό είναι το σπίτι μας».

Πέρα από τον Ντέιβις, ο Ντάριους Μίλερ σημείωσε 13 πόντους, ο Ντόρον Λαμπ δέκα, ενώ ο Μάικλ Κιντ-Γκίλκριστ αντιμετώπισε πρόβλημα με φάουλ από νωρίς, αλλά πρόσφερε πολύτιμες «ανάσες» και έφτασε στους εννέα πόντους. Ακόμα, ο Μαρκίς Τιγκ είχε επτά ασίστ και οκτώ πόντους.

Από την άλλη, ο Πέιτον Σίλβα ξεχώρισε, όπως αναμενόταν, με 11 πόντους, τρία ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Με δέκα πόντους ακολούθησε ο Τσέιν Μπέαναν, εννέα είχαν οι Ρας Σμιθ και Ουέιν Μπλάκσιρ, ενώ ο Γκόρκουι Ντενγκ μάζεψε δέκα ριμπάουντ και «έγραψε» επτά πόντους. Συνολικά το Λούισβιλ πραγματοποίησε σχεδόν... τέλεια εμφάνιση, αλλά αυτή δεν ήταν αρκετή.

Πλέον το Κεντάκι θα αντιμετωπίσει το Κάνσας που επικράτησε στον μεταγενέστερο ημιτελικό. Ο τελικός θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τρίτης (03/03).

Αφεντικό στην Πορτογαλία η Μπενφίκα (video)
Συγκλονιστικό μήνυμα της Ίντερ για Τότι
Ουζουνίδης: «Είμαι περήφανος για τα παιδιά»
Μανωλόπουλος: Δύσκολο ματς όμως το διαχειριστήκαμε καλά
Τρία συστατικά με αντικαρκινική δράση & σε ποιες τροφές θα τα βρείτε
Καιρός EMY: Ισχυρές βροχές και καταιγίδες σήμερα - Πού θα σημειωθούν τα καιρικά φαινόμενα
Συναγερμός στο Λονδίνο: Εκκενώθηκε το θέατρο Old Vic (photos+videos)
Λουκάς Παπαδήμος - ΕΛ.ΑΣ.: Εξετάζεται το ενδεχόμενο το «αόρατο» τρομο-δέμα να πέρασε από τη Βουλή

Περισσότερα
Θα μας τρελάνουν! Παίκτης άφησε αγώνα στο ημίχρονο για να παρουσιαστεί στο στρατόπεδο!
Φοβερά πράγματα στην Κύπρο, όπου αθλητής άφησε την ομάδα του…