Έκανε πλάκα στον Άρη η Χίμκι

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του για το Last – 16 του Eurocup ο Άρης που ηττήθηκε στο «Αλεξάνδρειο» από τη Χίμκι με 73-48.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και πήραν από την αρχή το προβάδισμα, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ενώ βρήκαν και διαδρόμους στον επιθετικό τομέα. Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή πέτυχαν μόλις 4 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Έλληνα τεχνικό να μην είναι καθόλου ευχαριστημένος από την απόδοσή τους. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 16-4 υπέρ της Χίμκι. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και κατάφεραν να μπουν ξανά στο κόλπο της νίκης. Οι παίκτες του Άρη βελτίωσαν την αμυντική τους εικόνα, αλλά και την επιθετική και κατάφεραν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και να περάσουν ακόμη και μπροστά στο σκορ λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου με 28-26. Οι φιλοξενούμενοι όμως ολοκλήρωσαν το πρώτο μισό του αγώνα προηγούμενοι με 31-30.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως δεν πτοήθηκαν και ανέβασαν και πάλι ρυθμούς παίρνοντας τον έλεγχο του αγώνα. Οι ρώσοι βελτιώθηκαν και πάλι στην άμυνα και κατάφεραν να κρατήσουν χαμηλά τον Άρη, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει εύκολα τον δρόμο προς το… πλεκτό. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με τη Χίμκι να προηγείται με 53-40. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Άρης προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση, αλλά η ομάδα της Ρωσίας δεν το επέτρεψε και κατάφερε να αυξήσει κι άλλο τη διαφορά στη συνέχεια. Έτσι ο Άρης ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις του στο Last 16 του Eurocup, καθώς ηττήθηκε από τη Χίμκι με 73-48.

Τα δεκάλεπτα: 4-16, 30-31, 40-53, 48-73.
Άρης: Μαυραειδής, Κερούς 4, Ταπούτος 7 (1), Τζέιμς 11, Τσαϊρέλης, Ντέιβις 3, Κρούσιτς, Μπόγρης 3, Μάλντροου 7, Τσαλδάρης 2, Βεργίνης 11, Δήμας.
Χίμκι: Φριτζόν 14 (2), Βίαλτσεκ, Λόντσαρ 12, Κουίν 12 (2), Μόνια 11 (3), Κβοστόβ, Πουσκόβ 2, Ζουκανένκο, Κελάτι 5 (1), Πλάνινιτς 13 (2), Νίλσεν 4.