«Αποχαιρέτησε» το Eurocup ο ΠΑΟΚ

Την εντός έδρας ήττα από τη Ρίγα υπέστη ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Eurocup και «αποχαιρέτησε» τη διοργάνωση.

Ο ΠΑΟΚ φάνηκε στα πρώτα λεπτά του αγώνα πως θα μπορούσε να πετύχει τον στόχο του. Μπήκε συγκεντρωμένα και με πολλές υποσχέσεις, αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Οι φιλοξενούμενοι έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με αποτέλεσμα το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρωθεί με 21-20, υπέρ της ελληνικής ομάδας. Στη συνέχεια οι Λετονοί επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους και ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να αντιδράσει. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αρκετά εύστοχοι με αποτέλεσμα να χτίσουν σιγά σιγά μία μικρή διαφορά, καθώς το τέλος του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τη Ρίγα να προηγείται με 46-39.

Ο ΠΑΟΚ δεν τα παράτησε και με την έναρξη του δεύτερου μισού του παιχνιδιού προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά και να μπει και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης. Οι Θεσσαλονικείς όμως δεν ήταν σε καθόλου καλή μέρα και αυτό φάνηκε από τις κακές επιλογές στον επιθετικό τομέα. Έτσι οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να προηγούνται και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 63-57. Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια, ώστε να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, ωστόσο οι φιλοξενούμενη παρουσιάστηκαν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και πήραν τη νίκη – πρόκριση με 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 39-46, 57-63, 76-81.
ΠΑΟΚ: Γκίντενς 13 (1), Στίγκερς 6, Αράπης, Γκορί 18 (1), Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 10, Ράιτ 4, Γιαννακίδης 5 (1), Καλλές 9, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.
Ρίγα: Πέρι 4, Γιάχοβιτς, Βάλτερς 10 (2), Γιανιτσένοκς 21 (4), Μπέρζινς 12 (2), Καβαλιάουσκας 11, Μιλάζ 12 (1), Κάιν 2, Σιμς 4, Μπέρτανς 5 (1).

Πριν από λίγα λεπτά ο Άρης ηττήθηκε με αντίπαλο τη Νίμπουργκ εκτός έδρας με 78-72.

Θυμηθείτε την εξέλιξη των δύο αγώνων όπως σας τη μετέφερε το Onsports.