Πρόκριση για Ηλυσιακό!

Αν και δυσκολεύτηκε, ο Ηλυσιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του Ρεθύμνου με 78-76 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση όπου θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε δυνατά και με τον Γιώργο Γαλιώτο να κάνει ότι θέλει κάτω από τις δύο ρακέτες ξέφυγε 18-14 στο 5. Στο δεκάλεπτο οι Κρητικοί με αιχμή του δόρατος τον Μίτσελ μείωσαν σε 28-27. Στη δεύτερη περίοδο ο Κώστας Φλεβαράκης μοίρασε το χρόνο συμμετοχής στους παίκτες που είχε στη διάθεση του, ο Ηλυσιακός δεν έχασε το ρυθμό και στο 15’ προηγήθηκε με 39-33. Ο Μόρνινγκσταρ… πήρε ωστόσο τη σκυτάλη από τον Μίτσελ και με προσωπικούς πόντους έφερε το ματς στα ίσια, με σκορ ημιχρόνου το 45-44.

Στο δεύτερο μέρος το Ρέθυμνο εμφανίστηκε σαφώς βελτιωμένο στην άμυνα και στο 26’ πέρασε 50-52. Όμως με δύο απίστευτες εμπνεύσεις του Τόμπσον και αλλεπάλληλα καρφώματα του Χολ, ο Ηλυσιακός έγραψε το 56-52 στο 28’ και 60-55 στο 30’. Ο Χολ είχε πάρει για τα καλά μπροστά και κυριαρχώντας κάτω από τα καλάθια βοήθησε τον Ηλυσιακό να προηγηθεί 62-55 στο 31’. Κάπου εκεί χάθηκε η συγκέντρωση στην άμυνα και οι Παπανικολάου-Μόρνινγσταρ με διαδοχικά καλάθια και σερί 11-0 γύρισαν το ματς (62-66), επτά λεπτά πριν το τέλος.

Ο Νίκος Χατζής ανέλαβε δράση και με γκολ φάουλ έβγαλε εκτός ματς τον Πέτγουεϊ (5ο) και έγραψε το 68-66 με 4’.30’’ να απομένουν. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Καλαματιανός κέρδισε αντιαθλητικό από τον Μόρνινγκσταρ και με 2/2 βολές έκανε το 70-66.Ο ΑΓΟΡ αντέδρασε και με 5 σερί πόντους του Δορκοφίκη μείωσε σε 72-71 με τρία λεπτά για τη λήξη, ενώ με ένα ακόμη τρίποντο του Δέδα πέρασε 73-74 στο 38’. Με 1’.09’’ για το τέλος ο Χολ με 2/2 βολές ισοφάρισε 76-76, ο Μίτσελ έκανε έρμπολ και στον αντίποδα ο Τόμπσον αστόχησε όμως ο Κασελάκης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ από τον Καλλινικίδη. Ο Έλληνας φόργουορντ με 1/2 βολές έκανε το 77-76.

Ο Λάτοβιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Χολ πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ από τον Μίτσελ όμως με 0/2 βολές έχασε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς στα 15’’. Το Ρέθυμνο είχε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη, όμως ο Παπανικολάου αστόχησε σε λέι απ και ο Τόμπσον με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 78-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-27, 45-44, 60-55, 78-76.
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Φλεβαράκης):Τόμπσον 8 (1), Χατζής 16 (1), Κασελάκης 1, Νάνα 11, Γαλιώτος 16, Τόντιτς 6, Αποστολίδης 5, Χολ 15, Ματαλόν, Σπανός.
ΑΓΟΡ (Κουφός): Τσόκλας 5 (1), Μίτσελ 13 (1), Πέτγουεϊ 8, Καλλινικίδης 5 (1), Λάτοβιτς , Δορκοφίκης 13 (1), Μόρνινγκσταρ 16 (2), Δέδας 6 (2) ,Παπανικολάου 10.

Ουγγαρία: Πρωταθλήτρια μετά από 24 χρόνια η Χόνβεντ
Ισπανία: Βασιλική… κούπα για Μπαρτσελόνα
Χτίζει παράδοση η Παρί Σεν Ζερμέν! (video)