Από τον παράδεισο, στην κόλαση

Ο Αρης είχε την τύχη στα χέρια του, προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους διαφορά στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά τελικά ηττήθηκε…

Η Γκέτινγκεν πήγε στο «Αλεξάνδρειο» και με μία εκπληκτική εμφάνιση στο τέταρτο δεκάλεπτο κατέκτησε τη νίκη με 84-82 κάνοντας ένα σημαντικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση. Στην πιο κρίσιμη στιγμή ο Αρης προηγήθηκε ακόμη και με 18 πόντους διαφορά (70-52, στο 32’), αλλά οι γερμανοί με ένα σερί 19-0 (!) κατάφεραν να αναστρέψουν το εις βάρος τους αποτέλεσμα.

Ο Αρης ξεκίνησε από την αρχή δυνατά και αποφασισμένος να κατακτήσει τη νίκη. Μάλιστα πήρε εξ αρχής πήρε το προβάδισμα με τους Τόμας και Ταπούτο να ηγούνται αρχικά στην επίθεση της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι έμειναν κοντά στο σκορ και δεν άφησαν τον Αρη να ξεφύγει στο σκορ. Ετσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 22-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Αρης κατάφερε αρχικά να πάρει μία διαφορά 11 πόντους με 41-30, χάρη στο σπουδαίο παιχνίδι του Μπόμπι Μπράουν. Ωστόσο η αντίδραση των γερμανών ήταν άμεση και με ένα σερί 9-0 μείωσαν το σκορ σε 41-39, για να ολοκληρωθεί το πρώτο μισό του αγώνα με 43-39.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την πίεσή τους και στην αρχή της τρίτης περιόδου και προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση. Οι παίκτες του Σαρόν Ντρούκερ όμως στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων και κράτησαν το προβάδισμα. Μάλιστα από τα μέσα του δεκαλέπτου κατάφεραν να χτίσουν και ένα προβάδισμα, καθώς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Αρη μπροστά στο σκορ με 62-52. Στην τελευταία περίοδο ο Αρης έκανε τα εύκολα δύσκολα, καθώς προηγήθηκε με 70-52, αλλά επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν στο παιχνίδι με ένα φοβερό σερί 19-0. Ετσι η Γκέτινγκεν πήτε τους δύο βαθμούς της νίκης επικρατώντας με 84-82, αφού ο Κώστας Χαραλαμπίδης που κέρδισε φάουλ σε σουτ τριών πόντων και ενώ απέμενε 1’’ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε όλες, προκειμένου να στείλει το παιχνίδι στην παράταση (αφού το σκορ εκείνη τη στιγμή ήταν 81-84).

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 43-39, 62-52, 82-84.
Αρης (Ντούκερ): Μπράουν 16 (3), Ντάνστον 2, Ταπούτος 5 (1), Χατζηβρέττας 2, Χαραλαμπίδης 18 (2), Μπορόβνιακ 7, Χρυσικόπουλος, Σλούκας 9 (2), Τάκερ 17 (1), Τόμας 6.
Γκέτινγκεν (Πάτρικ): Σκοτ 18 (2), Κουλαβίκ 15 (5), Μίτσαμ 5 (1), Ουαλεσκόβσκι, Λιτλ 4, Ντέιλ 12, Τέτζνερ 4, Μικς 3 (1), Μπουν 16, Ράφινγκτον, Τζόρνταν 7 (1).

Η ΕΞΕΛΙΞΗ

Α' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
1': 2-0 Τόμας
2': 4-4 Τόμας
3': 7-4 Ταπούτος
4': 9-6 Ταπούτος
5': 10-6 Σλούκας

ΣΧΟΛΙΟ: Μπήκε δυνατά ο Αρης και με ηγέτες τους Τόμας και Ταπούτο προηγείται με 4 πόντους διαφορά.

6': 12-10 Μπουν
7': 12-12 Μπουν
8': 15-14 Μίτσαμ
9': 17-14 Χαραλαμπίδης
9': 19-14 Τάκερ
10': 22-16 Μπράουν
Τέλος Α' δεκαλέπτου

Β' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
11': 24-19 Τζόρνταν
12': 24-22 Μίτσαμ
13': 29-24 Μπράουν
13': 32-27 Μπράουν
15': 34-27 Μπορόβνιακ
ΣΧΟΛΙΟ: Ο Αρης έχει ένα μικρό προβάδισμα και δείχνει να ελέγχει τον ρυθμο του αγώνα...
16': 36-27 Ντάνστον
17': 36-30 Κουλαβίκ
18': 38-30 Σλούκας
18': 41-30 Μπράουν
18': 41-33 Κουλαβίκ
19': 41-35 Μπουν
20': 41-39 Σκοτ
20': 43-39 Τάκερ
Τέλος ημιχρόνου

Γ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
21': 47-39 Μπράουν
22': 47-41 Μπουν
23': 47-44 Ντέιλ
24': 49-47 Κουλαβίκ
25': 51-47 Χατζηβρέττας

ΣΧΟΛΙΟ: Οι φιλοξενούμενοι πιέζουν πολύ, ωστόσο ο Αρης δεν έχει χάσει ακόμα το προβάδισμα.

26': 52-47 Μπορόβνιακ
27': 55-48 Χαραλαμπίδης
29': 59-52 Τέτζνερ
30': 62-52 Σλούκας
Τέλος Γ' δεκαλέπτου

Δ' ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ
31': 65-52 Σλούκας
32': 70-52 Χαραλαμπίδης
33': 70-57 Σκοτ
34': 70-59 Μπουν
35': 70-62 Σκοτ

ΣΧΟΛΙΟ: Αν και ο Αρης πήρε μία διαφορά 18 πόντων, η Μπενετόν γύρισε και πάλι στο παιχνίδι.

35': 70-66 Ντέιλ
36': 70-68 Σκοτ
37': 70-71 Κουλαβίκ
37': 72-71 Μπράουν
38': 75-74 Τάκερ
39': 75-77 Σκοτ
40': 77-77 Χατζηβρέττας
40': 77-78 Μπουν
40': 77-80 Ντέιλ
40': 79-80 Χαραλαμπίδης
40': 79-82 Ντέιλ
40': 80-82 Χαραλαμπίδης
40': 81-82 Χαραλαμπίδης
40': 81-83 Ντέιλ
40': 81-84 Ντέιλ
40': 82-84 Χαραλαμπίδης