NBA: Συντριβή των Μπακς από τους Χόρνετς – Κακή βραδιά για Giannis (video)
Twitter / Bucks

Οι Σάρλοτ Χόρνετς συνέτριψαν τους Μπακς στο Μιλγουόκι με 138-109.

Σε κακή βραδιά βρέθηκαν Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μιλγουόκι Μπακς, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 138-109. Η ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ στην Ανατολή θριάμβευσαν στο Fiserv Forum, αναγκάζοντας τα «ελάφια» στην όγδοη ήττα τους στα τελευταία δεκατέσσερα παιχνίδια. Ο Έλληνας φόργουορντ πραγματοποίησε μια από τις χειρότερες εμφανίσεις της καριέρας του, μετά τα ρεκόρ καριέρας απέναντι σε Τίμπεργουλβς και Ράπτορς.

Οι Χόρνετς εκτός από τη νίκη στο Μιλγουόκι, πανηγύρισαν και δύο σπουδαία ρεκόρ, καθώς ισοφάρισαν επίδοση στην ιστορία του NBA, με τους 51 πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ οι 84 πόντοι στο ημίχρονο συνιστούν την καλύτερη επίδοση, στην ιστορία της ομάδας.

Ο Τέρι Ροζίερ έβαλε 39 πόντους (9/14 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 3/4 βολές) και ακολούθησαν οι ΛαΜέλο Μπολ (24 πόντοι με 7/13 τρίποντα, 12 ασίστ) και Πι Τζέι Γουάσινγκτον (23 πόντοι με 4/4 δίποντα, 5/10 τρίποντα). Νταμπλ-νταμπλ για τον Μέισον Πλάμλι, με 17 πόντους (8/9 δίποντα) και 15 ριμπάουντ.

Μετά από δυο χρόνια, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ολοκλήρωσε αγώνα, χωρίς να καταγράψει μια ασίστ, ενώ έμεινε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων για πρώτη φορά μετά από τις 29 Δεκεμβρίου του 2020 και για πρώτη φορά μονοψήφιο αριθμό πόντων, σε ήττα, μετά από τις 22 Δεκεμβρίου του 2018. Σε 21:58 λεπτά συμμετοχής, ο Έλληνας άσος είχε 9 πόντους (2/5 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 5/11 βολές), 4 ριμπάουντ και 3 λάθη.

Οι Μιλγουόκι Μπακς έπεσαν στο 25-14 και, την ερχόμενη εβδομάδα, έχουν τέσσερα παιχνίδια μακριά από την έδρα τους. Ο μοναδικός που πάλεψε κόντρα στους Χόρνετς, ήταν ο Μπόμπι Πόρτις πετυχαίνοντας νταμπλ-νταμπλ με 19 πόντους (4/6 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 2/2 βολές) και 12 ριμπάουντ, ενώ μοίρασε και 3 ασίστ.

Στίβος: Τρίτη θέση για την Τζένγκο στην Ουέλβα
Λουίς Ενρίκε: «Η ομάδα μου είναι θαρραλέα, να μην δούμε την πίεση ως απειλή»
Πόλο: Στα ημιτελικά ο Εθνικός, 11-10 τη Γλυφάδα σε ματς - θρίλερ
Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!