NBA: Μυθικός Γιάννης εκτέλεσε τους Πέλικανς (videos)
Jonathan Bachman/Getty Images, Ideal Images

NBA: Μία μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι Μπακς, επικρατώντας 128-119 των Πέλικανς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει μία ακόμα ηγετική εμφάνιση.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής για τα «Ελάφια» καθώς τελείωσε το ματς με 42 πόντους, έχοντας ακόμα και 11 ριμπάουντ και από 1 ριμπάουντ και 1 τάπα σε 33 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο μπήκε δυνατά από την αρχή στον αγώνα και βοήθησε τους Μπακς να πάρουν προβάδισμα στην πρώτη περίοδο, το οποίο διατήρησαν και στην συνέχεια. Ωστόσο, στο τέλος, οι Πέλικανς κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά, αλλά το τρίποντο του Χόλιντεϊ 1:17 πριν από το τέλος, ήταν καθοριστικό για τη νίκη της ομάδας του Μιλγουόκι.

Με τη νίκη αυτή οι Μπακς έμειναν στην κορυφή της Ανατολής, έχοντας ρεκόρ 22-8, τη στιγμή που οι Πέλικανς έπεσαν στο 18-12 και είναι στην τρίτη θέση της Δύσης. Από εκεί και πέρα, σημαντική ήταν η παρουσία του Μπρουκ Λόπεζ για τους Μπακς με 30 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για την ομάδα της Νέας Ορλεάνης, εξαιρετικός ήταν ο Γιόνας Βαλανσιούνας, που τελείωσε με 37 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-30, 61-66, 90-100, 119-128

Θρήνος στο NBA: Πέθανε στα 33 του ο Ντάριους Μόρις
LaLiga: Η Τζιρόνα έστεψε Πρωταθλήτρια τη Ρεάλ Μαδρίτης – Έφτασε τα 36 τρόπαια η «βασίλισσα»
Οι κληρώσεις στα προκριματικά του EURO σε Εθνική Νέων κι Εθνική Παίδων
Formula 1: «Άπιαστος» και πάλι ο Φερστάπεν! Άνετη νίκη και στο Sprint στο Grand Prix στο Μαϊάμι