NBA: Βαριά ήττα στο Μέμφις για τους Μπακς (video)
screenshot

Οι Μιλγουόκι Μπακς βρέθηκαν σε κακή βραδιά και έχασαν 142-101 από τους Μέμφις Γκρίζλις.

Καταστροφική εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Μιλγουόκι Μπακς στο Μέμφις, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα με 142-101 από τους Γκρίζλις. Αυτή ήταν η 8η φετινή ήττα των «ελαφιών», μετά από αποκαρδιωτική εμφάνιση. Οι Γιάννης Αντετοκούνμπο και Μπόμπι Πόρτις πάλεψαν, αλλά δεν είχαν συμπαράσταση.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τους Μπακς, καθώς στο ξεκίνημα, ο Μίντλετον χρεώθηκε με αντιαθλητικό φάουλ, πρώτου βαθμού.

Η αστοχία της ομάδας του Μιλγουόκι σε συνδυασμό με την καλή βραδιά των παικτών των Γκρίζλις έφεραν τη διαφορά στο 33-18 την πρώτη περίοδο.

Στο δεύτερο 12λεπτο οι γηπεδούχοι άνοιξαν κι άλλο την ψαλίδα, με τα «ελάφια» να μην μπορούν να αντιδράσουν ούτε για τα βασικά. Ο Αντετοκούνμπο προσπαθούσε να κρατήσει την ομάδα του στο παιχνίδι, αλλά μόνο ο Πόρτις τον βοηθούσε και στο ημίχρονο το σκορ ήταν 70-41.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με τους Γκρίζλις να μην κατεβάζουν ταχύτητα, με τη διαφορά να πηγαίνει πάνω από τους 30 πόντους. Στα μέσα της 3ης περιόδου ο Giannis πέρασε στον πάγκο και δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε, καθώς όλα είχαν κριθεί.

Οι παγκίτες των δυο ομάδων ανέλαβαν να ολοκληρώσουν το παιχνίδι και να διαμορφώσουν το τελικό 142-101.

Οι Γκρίζλις πανηγύρισαν την 19η φετινή τους νίκη, με τον Ζα Μοράντ να πετυχαίνει το 7ο τριπλ-νταμπλ της καριέρας του. Σε 26 λεπτά συμμετοχής, ο 23χρονος γκαρντ είχε 25 πόντους (7/13 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/8 βολές), 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Σε 25:36 λεπτά συμμετοχής, ο Αντετοκούνμπο είχε 19 πόντους (4/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 8/13 βολές), 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 λάθος.

Το 142-101 ήταν η δεύτερη πιο βαριά ήττα των Μπακς με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ στον πάγκο, μετά από το 137-95 από τους Μαϊάμι Χιτ, στις 22/10/2021.