NBA: Ξέσπασμα Giannis κόντρα στους Χοκς και 5 στα 5 οι Μπακς (video)
Twitter / Bucks

Οι Μιλγουόκι Μπακς ξεπέρασαν και το εμπόδιο των Ατλάντα Χοκς με 123-115, χάρη στους Αντετοκούμπο, Χόλιντεϊ.

Το τρένο των Μπακς συνεχίζεται στο NBA, καθώς νίκησαν τους Χοκς με 123-115 και έκαναν το 5 στα 5. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έχοντας άξιο συμπαραστάτη τον Τζρου Χόλιντεϊ οδήγησε τα «ελάφια» σε μια επιβλητική νίκη, τα οποία είναι μόνη αήττητη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Οι Χοκς ξεκίνησαν πιο δυνατά, με τους Μπακς να βρίσκουν το πρώτο τους καλάθι μετά από δυόμισι λεπτά, χάρη σε κάρφωμα του Giannis.

Στη συνέχεια οι Μπακς ισορρόπησαν και έφτασαν να προηγηθούν 29-21. Ο Γιανγκ όμως είχε ξεκινήσει ζεστός, με 17 πόντους, και, έτσι, η πρώτη περίοδος έληξε με το σκορ στο 32-30.

Η ομάδα της Ατλάντα είχε καταφέρει να μπλοκάρει τον Αντετοκούνμπο, με τον Γιάννη να έχει 1/7 σουτ μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου την ίδια στιγμή που. Παρά τα κακά ποσοστά ευστοχίας του Έλληνα φόργουορντ, οι Μπακς κρατούσαν το προβάδισμα και στο ημίχρονο προηγούνταν 59-51.

Σιγά-σιγά ο Γιάννης κατάφερε να βρει ρυθμό και στόχο, αλλά ο Χόλιντεϊ ήταν αυτός που βοηθούσε επιθετικά. Ο Γιανγκ κρατούσε όρθια την ομάδα του και δεν άφηνε τα «ελάφια» να πάρουν μεγάλη διαφορά. Το τρίτο 12λεπτο έληξε, 91-84. Ο Τζάστιν των Χοκς όμως μπήκε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις κρατώντας τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής.

Κάπου εκεί επέστρεψε στο παρκέ ο Αντετοκούνμπο και βοήθησε επιθετικά και αμυντικά, σε μια 4η περίοδο που ήταν συγκλονιστική. Από τη μια οι Γιάννης και Χόλιντεϊ, από την άλλη ο Γιανγκ, αλλά οι Μπακς ήταν αυτοί που έφτασαν στη νίκη.

Ο Αντετοκούνμπο είχε σημειώσει μόλις τέσσερις πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά κυρίως στο τέταρτο 12λεπτο βελτιώθηκε αισθητά, έβαλε 30 πόντους και θα μπορούσε να φτάσει σε τριπλ-νταμπλ. Τελικά, σε 32:37 λεπτά συμμετοχής, ο Γιάννης κατέγραψε 34 πόντους με 10/21 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 11/19 βολές. Ακόμα, μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, είχε 1 τάπα και 2 λάθη.

Φοβερή εμφάνιση έκανε και ο Τζρου Χόλιντεϊ, με τον 32χρονο γκαρντ των Μπακς να βάζει 34 πόντους (10/15 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/7 βολές), έχοντας, επίσης, 2 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα και ένα μπλοκ σε 36:40.

Καταπληκτικός ήταν ο Τρέι Γιανγκ για τους Χοκς (42 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), αλλά πολύ μόνος όταν ο Ντεζούντε Μάρι δεν έβρισκε χώρους για να επιτεθεί προς το καλάθι.

Champions League: Ο Βινίσιους κράτησε όρθια τη Ρεάλ στο Μόναχο!
Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 80-82 (71-71 κ.α.): Ο Πάρκερ τον… ξέρανε στην εκπνοή
Το ιστιοφόρο Pytheas, το οποίο συνοδεύει την ολυμπιακή φλόγα, έφτασε στην Κάτω Ιταλία
Λέστερ: Δεν σκέφτεται να σταματήσει ο Βάρντι