NBA: Νέα μαγικά Αντετοκούνμπο (photos+video)

Ακόμα μια εξαιρετική βραδιά πρόσθεσε στο NBA ο Γιάννης Αντετοκούνμπο βοηθώντας τους Μπακς στη νίκη 109-102 με ανατροπή απέναντι στους Μάβερικς.

Η ομάδα του Ντάλας είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και προβάδισμα 11 πόντων στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, πανηγυρίζοντας την πέμπτη τους νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια.

Σημαντική ήταν η παρουσία του «Greek Freak» που σημείωσε το 12ο double double σε 24 ματς στην φετινή σεζόν. Ο Έλληνας σούπερ σταρ είχε 27 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ακόμα έδωσε 3 ασίστ, είχε 2 κλεψίματα, μοίρασε 2 τάπες και είχε 4 λάθη σε περίπου 43 λεπτά που αγωνίστηκε.

Πάντως, καθοριστική ήταν η συμβολή του Κρις Μίντλετον στη νίκη των «Ελαφιών», καθώς ο Αμερικάνος σημείωσε τους 12 από τους 31 πόντους στα τελευταία κρίσιμα 4,5 λεπτά φτάνοντας στην ανατροπή (105-98) 1 λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Παράλληλα, σημαντική ήταν και η βοήθεια του Έρικ Μπλέντσο με 24 πόντους. Από την άλλη, ο Μάθιους με 29 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους Μάβερικς, που είχαν σε καλό βράδυ και τον Μπάρνες με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα highlights από τη νίκη των Μπακς επί των Μάβερικς

Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)
Ολυμπιακός - Άστον Βίλα: Με 1.600 φιλάθλους οι Άγγλοι στο «Γ. Καραϊκάκης»
Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι