NBA: Όργια… και νέο ρεκόρ από Αντετοκούνμπο! (video)

Ρεκόρ καριέρας στο κορυφαίο πρωτάθλημα του κόσμου με 44 πόντους σημείωσε ο Έλληνας σούπερ σταρ στη νίκη των Μπακς 113-110 επί των Μπλέιζερς στο Μιλγουόκι.

Ο «Greek Freak» μετά τους 41 που είχε πετύχει την προηγούμενη σεζόν κόντρα στους Λος Άντζελες Λέικερς, σημείωσε ρεκόρ καριέρας στο 3ο μόλις ματς της φετινής αγωνιστικής περιόδου στο ΝΒΑ, οδηγώντας τα «Ελάφια» στην δεύτερη νίκη τους.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σταμάτησε στους 44 πόντους, ενώ παράλληλα είχε 8 ριμπάουντ, 4 ασίστι, 2 κλεψίματα και 1 τάπα σε 39 λεπτά και ήταν ο άνθρωπος που έκρινε το ματς στην τελευταία περίοδο, όπου σημείωσε 17 πόντους. Μάλιστα, 11 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, με κάρφωμα έδωσε προβάδισμα στους Μπακς και στην συνέχεια έκοψε τον Νούρκιτς.

Ο «Greek Freak» είχε την βοήθεια του Κρις Μίντλετον που είχε 18 πόντους και άλλους 17 πρόσφερε ο Σνελ, ενώ για τους Μπλέιζερς πρώτα βιολιά ήταν οι ΜακΚόλουμ και Λίλαρντ που σημείωσαν από 26 πόντους έκαστος αλλά δεν μπόρεσαν να αλλάξουν τα δεδομένα.

Ήττες για Ουόριορς και Καβαλίερς

Εντός έδρας ήττα γνώρισαν οι φιναλίστ των περσινών τελικών, καθώς οι Μάτζικ έφυγαν με το «διπλό» 114-93 από το Κλίβελαντ, ενώ οι Πρωταθλητές ηττήθηκαν 111-101 από τους Γκρίζλις στο Μέμφις. Παράλληλα, μεγάλη νίκη σημείωσαν οι Σπερς 87-77 επί των Μπουλς στο Σικάγο, ενώ οι Κίνγκς με τον Κουφό να σημειώνει 2 πόντους και να έχει ακόμα 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα ηττήθηκαν στο Ντένβερ, 96-79 από τους Νάγκετς.