Νικητές στο… ξύλο οι Ουίζαρντς!

Η Ουάσινγκτον αποδείχτηκε σκληρότερη από τους Σέλτικς, κέρδισε με 116-89 και μείωσε σε 2-1 τη σειρά. Άνετα το 2-0 οι Ουόριορς

Στην Ουάσινγκτον αντέδρασαν στο προβάδισμα των Κελτών, οι οποίοι πήραν τα δύο πρώτα ματς στη Βοστόνη και σε ένα ματς με μπόλικο ξύλο και άπειρες τεχνικές ποινές πήραν τη νίκη 116-89.

Είναι χαρακτηριστικό ότι αγώνας είχε συνολικά 8 τεχνικές ποινές και 3 αποβολές!

Στο καθαρά αγωνιστικό μέρος οι γηπεδούχοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους κι "έχτισαν" στο σερί 22-0 (!) που "έτρεξαν στην πρώτη περίοδο, με αποτέλεσμα να την κλείσουν στο 39-17. Από εκεί κι έπειτα δεν έχασε ποτέ το προβάδισμά της η ομάδα της Ουάσιγκτον, που είχε κορυφαίο τον Γουόλ με 24 πόντους (8 ασ.), ενώ από 19 πόντους πρόσθεσαν οι Μπονγκτάνοβιτς (10 ρ.) και Πόρτερ (8 ρ.), με τον Γκόρτατ να μετράει 13 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Πρώτος σκόρερ για τους Σέλτικς ήταν ο Χόρφορντ με 16 πόντους , ενώ 14 σημείωσε ο Κρόουντερ και 13 ο Τόμας.

Τα δωδεκάλεπτα: 39-17, 24-23, 32-19, 21-20

Με τον Γκριν να είναι σε μεγάλα κέφια, οι Ουόριορς έκαναν το 2-0 στη σειρά με τους Τζαζ, επικρατώντας με 115-104. Οι γηπεδούχοι είχαν πάρει από την αρχή κεφάλι στο σκορ, ωστόσο οι αξιόμαχοι «μορμόνοι» δεν παράτησαν σε κανένα σημείο το ματς και δύο λεπτά πριν το τέλος μείωσαν το σκορ σε 109-102. Κάπου εκεί όμως ανέλαβε δράση ο Ντουράντ και «καθάρισε» τον αγώνα.

Ο Γκριν σταμάτησε στους 21 πόντους (5-8 τρ.), με 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, ενώ ο Ντουράντ σημείωσε 25 πόντους με 11 ριμπάουντ. Πολύ καλός και ο Κάρι με 23 πόντους και 5-8 τρίποντα. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Χέιγουορντ για τους Τζαζ με 33 πόντους.

Μάντσεστερ Σίτι: Μυθικό συμβόλαιο σε Γκουαρντιόλα (photos)
Παναθηναϊκός Superfoods: Στην κορυφαία πεντάδα των ξένων ο Γκιστ!