Μυθικός Τόμας και 1-0 οι Σέλτικς!

Ο σταρ των Κελτών «άνοιξε» το σκορ απέναντι στην ομάδα του Τζον Ουόλ

Σε ένα επικό παιχνίδι στη Βοστόνη που ολοκληρώθηκε στην παράταση, οι Σέλτικς είχαν τη χαρά να διαθέτουν ένα σπουδαίο παίκτη στο ρόστερ τους. Τον Αϊζάια Τόμας.

Ο κοντορεβιθούλης γκαρντ πήρε την ομάδα στις πλάτες του, σημείωσε 53 πόντους (!)με 18/33 σουτ και 12/13 βολές, έχοντας ακόμη 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 45 λεπτά συμμετοχής, και έγινε ο μόλις ο 5ος παίκτης στην ιστορία του ΝΒΑ που σημειώνει +50 πόντους σε αγώνα των playoffs!

Βέβαια το επίτευγμά του μόνο εύκολο δεν ήταν αφού το αντίπαλο δέος, Τζον Ουόλ ήταν εξίσου σε σπουδαία βραδιά σημειώνοντας συνολικά 40 πόντους και 13 ασίστ!

Τελικώς η κανονική διάρκεια έδειξε ισοπαλία 114-114 και χρειάστηκε να πάμε στην παράταση για να πάρουν οι Σέλτικς τη μεγάλη νίκη με 129-119.