Σαν Αντόνιο Σπερς: Άρπαξαν τη νίκη στο Λος Άντζελες (videos)

Δεύτερη εκτός έδρας νίκη στη σειρά με τους Λος Άντζελες Κλίπερς πέτυχαν οι Σαν Αντόνιο Σπερς περνώντας με 111-107 από το «Staples Center».

Με το σκορ στο 108-107, 4,3 δευτερόλεπτα πριν από το πέρας της συναρπαστικής αναμέτρησης, ο Ντε Αντρέ Τζόρνταν (21 π., 7/9 δίπ., 7/16 βολ., 14 ριμπ.) ακούμπησε την μπάλα ακυρώνοντας διαφαινόμενο καλάθι του Μπλέικ Γκρίφιν και χαρίζοντας τη νίκη στους πρωταθλητές NBA, που μπήκαν μπροστά με 3-2 στην προημιτελική σειρά της Δύσης. Το δεύτερο μπρέικ των Τεξανών και τρίτο συνολικά στη σειρά συνδυάστηκε με νέα καταπληκτική εμφάνιση του αγέραστου Τιμ Ντάνκαν, ο οποίος «έγραψε» 21 πόντους και ένδεκα ριμπάουντ μαζί με καθοριστικό μπλοκ στον Γκρίφιν, ο οποίος είχε 13 πόντους στο πρώτο 12λεπτο, 21 στο ημίχρονο και 30 συνολικά (10/25 σουτ) μαζί με δεκατέσσερα ριμπάουντ και επτά ασίστ.

Όσον αφορά την εξέλιξη του σκορ, οι εκπρόσωποι της «πόλης των αγγέλων» ξέφυγαν με 27-13 έπειτα από 11-0 στα μέσα της πρώτης περιόδου, αλλά ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 1/14 τρίποντα, γεγονός που τους υποχρέωσε να «κυνηγούν» στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και να βρεθούν στο -7 στο δεύτερο μισό του τέταρτου 12λέπτου, πλεονέκτημα που αποδείχθηκε αρκετό για τους Σπερς, έστω και οριακά. Με τη σειρά του, ο Καουάι Λέοναρντ συμπλήρωσε 18 πόντους διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα, ενώ ο Γκρεγκ Πόποβιτς προσάρμοσε τα αμυντικά συστήματα πάνω στον Κρις Πολ, ο οποίος εν τέλει συνδύασε 19 πόντους με δέκα ασίστ. Τέλος θυμίζουμε πως ο Τζόρνταν Χάμιλτον (κεφάλι) έμεινε έξω.

Δείτε το υπόλοιπο πρόγραμμα των playoffs.