Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: Άρχοντας ο Κάρι με Ουίζαρντς (videos)

Χάρη στον Στεφ Κάρι επιβίωσαν οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς στο «Verizon Center», όπου πήραν 114-107 επί των Ουάσινγκτον Ουίζαρντς.

Ο 26άχρονος πλέι-μέικερ έχασε το προηγούμενο παιχνίδι των «πολεμιστών» λόγω ενοχλήσεων στο δεξί πόδι, αλλά απόψε ήταν εκπληκτικός. Ολοκλήρωσε την προσπάθειά του με 32 πόντους (11/18 σουτ, 8 ασ., 0 λάθ.) κυριαρχώντας απέναντι στον Τζον Ουόλ (16 πόντ., 11 ασ., 8 λάθ., 34:32), ενώ πέτυχε εννέα συνεχόμενους πόντους διαμορφώνοντας 86-81 υπέρ των Ουόριορς στο τρίτο 12λεπτο. Στο ξεκίνημα του τέταρτου έμεινε στον πάγκο, αλλά με έξι πόντους στο προτελευταίο λεπτό έφερε το σκορ στο 112-104, που αποδείχθηκε αρκετό για την άνοδο στο 44-10. Παράλληλα, οι «μάγοι» υποχώρησαν στο 33-24 εν τη απουσία του Μπράντλι Μπιλ (πόδι).

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Πολ Πιρς με 25 πόντους (7/11 σουτ, 28:13), αλλά στην τελευταία φάση του αγώνα υπέστη τραυματισμό στο πόδι και αποχώρησε υποβασταζόμενος. Στη συνέχεια, πάντως, ο «Truth» εκτίμησε πως θα παίξει στο αυριανό ματς (26/02, 03:00) με τους Μινεσότα Τίμπεργουλφς στο «Target Center». Ως σύνολο, οι «πρωτευουσιάνοι» κυριάρχησαν με 45-29 στα ριμπάουντ, αλλά υπέπεσαν σε 18 λάθη στο πρώτο 24λεπτο και 26 συνολικά. Από την πλευρά του, ο Γκάρετ Τεμπλ (10 πόντ., 3/7 σουτ) παρέμεινε στο αρχικό σχήμα του Ράντι Ουίτμαν μπροστά από τον Ότο Πόρτερ Τζούνιορ, ο οποίος δεν πήρε χρόνο συμμετοχής.

Γιαννακόπουλος: Mην υπάρξουν αντιδράσεις για τη διαιτησία - Δική μου δουλειά να διασφαλίσω το 50-50
Μακάμπι Τελ Αβίβ: Αλλαγή έδρας για τα ματς με τον Παναθηναϊκό AKTOR και με περισσότερους φιλάθλους
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τη σημερινή μάχη του Παναθηναϊκού στη Euroleague
Γιάννης Αντετοκούνμπο: Παντρεύεται στην Ελλάδα το καλοκαίρι - Πού θα γίνει ο γάμος (vid)