Ατλάντα Χοκς: Στην άκρη οι Μπλέιζερς, επέκταση του σερί (videos)

Παρά 37 πόντους του Λα Μάρκους Όλντριτζ, οι ασταμάτητοι Ατλάντα Χοκς επικράτησαν των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς με 105-99 στο «Philips Arena».

Ανεβαίνοντας στο 39-8 επέκτειναν συλλογικό ρεκόρ στις 18 διαδοχικές νίκες, ενώ έριξαν στο 32-15 τους Μπλέιζερς, που γνώρισαν ήττα για τέταρτη φορά σε πέντε ματς της regular season του 2014-15. Πάντως, το νέο θετικό αποτέλεσμα συνδυάστηκε με πρόωρη αποχώρηση του Τάμπο Σεφολόσα (0 πόντ., 0/2 σουτ, 2:21) εξαιτίας τραυματισμού στη δεξιά γάμπα. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Ελβετός γκαρντ/φόργουορντ πήρε τη θέση του Ντε Μαρ Κάρολ (αχίλλειος τένοντας) στη βασική πεντάδα του Μάικ Μπουντενχόλζερ, ο οποίος ξεκίνησε το δεύτερο 24λεπτο με τον Κεντ Μπέιζμορ (12 πόντ., 5/6 σουτ, 39:55), που ίσως αποτελέσει λύση για το αρχικό σχήμα του αυριανού εντός έδρας αγώνα (01/02, 02:30) με τους Φιλαδέλφεια 76ερς.

Θυμίζουμε πως τα «γεράκια» στερήθηκαν επίσης επίσης των υπηρεσιών του Σέλβιν Μακ (γάμπα), αλλά «καθάρισαν» το αποψινό ματς με βελτιωμένη παρουσία στα κρίσιμα λεπτά της τέταρτης περιόδου, όταν ξέφυγαν με 97-91 έπειτα από τέσσερις ισοπαλίες μέσα στο 12λεπτο. Έξι παίκτες ξεπέρασαν τους ένδεκα πόντους, ανάμεσα στους οποίους ξεχώρισε ο Πολ Μίλσαπ με 21, ενώ ακολούθησαν ο Αλ Χόρφορντ με 17 και ο Κάιλ Κόρβερ με 16.

Από την άλλη, ο Όλντριτζ σημείωσε 37 (15/24 σουτ, 11 ριμπ.), αλλά ο Ουές Μάθιους χρειάστηκε 4/13 σουτ για 16 πόντους και ο Ντάμιαν Λίλαρντ 6/20 για 13, αντίστοιχα. Τέλος, οι Ρόμπιν Λόπεζ (χέρι) και Τζόελ Φρίλαντ (ώμος) έμειναν έξω, ενώ ο Νικολά Μπατούμ (7 πόντ., 3/9 σουτ, 31:49) αποχώρησε προσωρινά λόγω νέου τραυματισμού στον δεξιό καρπό, που ίσως κληθεί να ξεκουράσει στο αυριανό παιχνίδι (01/02, 03:30) με τους Μιλγουόκι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο στο «BMO Harris Bradley Center».

Αυστραλία: Εκτός κινδύνου ο 21χρονος ποδοσφαιριστής που κατέρρευσε στην προπόνηση
Super League: Ο Πορτογάλος Νογκέιρα ορίστηκε διαιτητής στο Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ
Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού: Έρχονται ισχυρές βροχές, χιόνια και πτώση της θερμοκρασίας
Σοκ για την Πάουλα Μπαντόσα: Ξέσπασε σε κλάματα στην αγκαλιά της Σαμπαλένκα (vid)