Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: «Έφυγε» ο Τόμπσον, 52 πόντους με Κινγκς (videos)

Ένδεκα τρίποντα και συνολικά… 52 πόντους σημείωσε ο Κλέι Τόμπσον στο 126-101 των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς επί των Σακραμέντο Κινγκς στο «ORACLE Arena».

Πέτυχε σειρά από ρεκόρ, αλλά το εντυπωσιακότερο ήταν οι 37 πόντοι στην τρίτη περίοδο, που αποτελεί τη μεγαλύτερη επίδοση στην ιστορία του NBA για ένα 12λεπτο! Ρεκόρ NBA αποτελούν επίσης τα 9/9 τρίποντα του 12λεπτου, ενώ οι 52 πόντοι (5/10 δίπ., 11/15 τρίπ., 9/10 βολ.) σε ολόκληρο το ιστορικό ματς είναι ρεκόρ καριέρας για τον 24χρονο γκαρντ. Ως σύνολο, οι «πολεμιστές» ανέβηκαν στο 35-6 με δέκατη όγδοη διαδοχική εντός έδρας νίκη εν τη απουσία του Φέστους Εζέλι (αστράγαλος), καθώς ξέφυγαν με επιμέρους 22-2 μετά το 56-51 του ημιχρόνου.

Πέρα από τον Τόμπσον, ο Μαρίς Σπέιτς επανήλθε στις θετικές εμφανίσεις με 19 πόντους, ενώ ο Αντρέ Ιγκουοντάλα πήρε ρεπό από τον Στιβ Κερ, που ξεκούρασε όλους τους βασικούς του, αλλά άφησε εκτός rotation τον Λεάντρο Μπαρμπόσα. Παράλληλα, οι «βασιλιάδες» υποχώρησαν στο 16-27 χωρίς τους Καρλ Λάντρι (καρπός) και Έρικ Μόρλαντ (ώμος) στη σύνθεσή τους, ενώ ο Ντε Μάρκους Κάζινς ξεχώρισε παραγωγικά με 28 πόντους και 11 ριμπάουντ. Τέλος, ο Ντέρικ Ουίλιαμς (9 πόντ., 2/5 σουτ, 22:15) πήρε τη θέση του Τζέισον Τόμπσον (2 πόντ., 11:29) στο αρχικό σχήμα του Τάι Κορμπίν, ενώ ο Ρούντι Γκέι (0 πόντ., 0/5 σουτ, 12:47) αποβλήθηκε με δύο γρήγορες τεχνικές ποινές, πριν σκοράρει.

Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι για να πάρει και πάλι το πλεονέκτημα
NBA: Οι Σπερς και οι Πέισερς θα παίξουν δύο αγώνες στο Παρίσι το 2025
Champions League: Έτσι θα ήταν σήμερα το παζλ της σεζόν 2024/25
Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ