Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: «Χάλασαν» τον Ντουράντ (videos)

Λόγω τραυματισμού αποχώρησε ο Κέβιν Ντουράντ και οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έχασαν με 114-109 στο «ORACLE Arena» των Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς.

Πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, ο Σκοτ Μπρουκς είπε ότι σκοπεύει να χρησιμοποιήσει τον 26χρονο φόργουορντ για περίπου 35 λεπτά, αλλά ο 5-φορές All Star πρόλαβε μόλις 18:44, πριν υποστεί ελαφρύ διάστρεμμα στον δεξιό αστράγαλο, όπως διαπιστώθηκε από τις ακτινογραφίες, που έγιναν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης. Εν ολίγοις, ο Ντουράντ μάλλον απέφυγε τα χειρότερα, ενώ εξαιτίας του τραυματισμού έγινε ο πρώτος NBAer από το… 1976 με 30 πόντους σε λιγότερο από είκοσι λεπτά, αφού ολοκλήρωσε την προσπάθειά με 5/7 δίποντα, 5/6 τρίποντα και 5/7 βολές! Επίσης, ο φορμαρισμένος Ράσελ Ουέστμπρουκ είχε 33 πόντους (11/30 σουτ), αλλά οι «βροντές» απώλεσαν σερί επτά θετικών αποτελεσμάτων και υποχώρησαν στο 12-14.

Θυμίζουμε πως ο Μπρουκς στερήθηκε των υπηρεσιών του Μιτς Μακ Γκάρι (πόδι), ενώ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με τον Πέρι Τζόουνς ΙΙΙ (4 πόντ., 2/7 σουτ, 5 ριμπ., 18:30) λόγω της πρόωρης αποχώρησης του περσινού MVP, ο οποίος χτύπησε πατώντας το πόδι του Μαρίς Σπέιτς (10 πόντ., 5/10 σουτ, 5 ριμπ., 19:28). Από την πλευρά τους, οι Ουόριορς ανέβηκαν στο 22-3, αν και έμειναν πίσω με διαφορά 17 πόντων στο πρώτο 12λεπτο λόγω του «καυτού» Ντουράντ. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Στέφεν Κάρι με 34 πόντους, ενώ οι Άντριου Μπόγκουτ (γόνατο) και Ντέιβιντ Λι (οπίσθιος μηριαίος) έμειναν έξω.

Κριστιάνο Ρονάλντο: Ο λόγος που κοιμάται 5 με 6 φορές τη μέρα
EuroLeague: Ανακοίνωση για τις δηλώσεις του Εργκίν Αταμάν περί διαιτησίας
Super League: Ο Γερμανός Σρέντερ ορίστηκε στο ΠΑΟΚ - ΑΕΚ | Οι διαιτητές της αγωνιστικής
Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στη Μαδρίτη με κυριαρχική εμφάνιση