Λος Άντζελες Κλίπερς: Εύκολη νίκη με Σανς (video)

Ξέφυγαν στην τρίτη περίοδο οι Λος Άντζελες Κλίπερς, που συνέτριψαν τους Φίνιξ Σανς με 120-107 στο «Staples Center».

Το πρώτο 24λεπτο έληξε με 54-54, αλλά ακολούθησε επιμέρους 42-20 της ομάδας του Ντοκ Ρίβερς στην τρίτη περίοδο. Στην τέταρτη, οι Σανς προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά ο Κρις Πολ συμπλήρωσε 32 πόντους (5/7 διπ., 5/6 τριπ., 9 ασ.) με επτά στα τελευταία 2:56 και διασφάλισε την άνοδο της ομάδας του Λος Άντζελες στο 5-3. Θυμίζουμε πως ο Ντοκ Ρίβερς στερήθηκε των υπηρεσιών του Κρις Ντάγκλας-Ρόμπερτς (αχίλλειος τένοντας), ενώ στην πορεία του αγώνα απώλεσε και τον Ματ Μπαρνς (12 ποντ., 3/8 σουτ, 27 λεπτ.), ο οποίος επέστρεψε στη βασική πεντάδα, μονάχα για να δεχθεί δύο τεχνικές ποινές και να αποβληθεί.

Με δεύτερη τεχνική ποινή αποβλήθηκε και ο Τζέραλντ Γκριν, 1:57 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, αλλά αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ των «ήλιων» με 26 πόντους. Ακολούθησε με 19 ο Γκόραν Ντράγκιτς, ενώ ο αδερφός του, Ζόραν, πραγματοποίησε το ντεμπούτο του στο NBA με 0/1 τρίποντα σε δύο λεπτά. Τέλος αναφέρουμε πως με την αποψινή ήττα οι εκπρόσωποι της Αριζόνα υποχώρησαν στο 5-5.

Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ