Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς: «Φρένο» στους Σπερς (video)

Ο Τιμ Ντάνκαν έπαιξε και πέτυχε 24 πόντους, αλλά οι Σαν Αντόνιο Σπερς έχασαν με 115-105 στο «Moda Center» των Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς.

Οι εκπρόσωποι του Πόρτλαντ προσέγγισαν διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο, ενώ στην τέταρτη απέκρουσαν τις προσπάθειες αντεπίθεσης των Σπερς. Το πρώτο ημίχρονο, πάντως, ήταν συναρπαστικό και γρήγορο, κάτι που ευνόησε τον Ντάμιαν Λίλαρντ και τους Μπλέιζερς, καθώς δημιουργήθηκαν προϋποθέσεις για άνοδο στο 2-1, όπως και έγινε, ενώ η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς γνώρισε ήττα για πρώτη φορά εντός της τρέχουσας regular season και υποχώρησε στο 2-1.

Μάλιστα, ο σύλλογος του Όρεγκον κέρδισε το εναρκτήριο εντός έδρας ματς του για 5η διαδοχική χρονιά, παρά την αλλαγή ονομασίας. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Λίλαρντ με 25 πόντους (7/16 σουτ), 7 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ο Λα Μάρκους Όλντριτζ πέτυχε 24 πόντους (11/17 σουτ), ενώ ο Νικολά Μπατούμ σημείωσε triple-double χάρη σε τρίποντο στη λήξη της αναμέτρησης με 11 πόντους (4/11 σουτ), 11 ασίστ και 12 ριμπάουντ. Ακόμα, ο Ουές Μάθιους «έγραψε» 20 πόντους, ο Μο Ουίλιαμς 13 και ο Ρόμπιν Λόπεζ 12, ενώ ο Ερλ Ουότσον δε χρησιμοποιήθηκε, αν και ήταν διαθέσιμος.

Εκτός έμεινε και ο Σι Τζέι Μακ Κόλουμ, όπως αναμενόταν, αλλά ο Ντάνκαν επέστρεψε απρόσμενα έπειτα από τραυματισμό στο στήθος με 24 πόντους (12/23 σουτ) και 7 ριμπάουντ! Στους 19 πόντους έφτασε ο Μάρκο Μπελινέλι (8/12 σουτ) πραγματοποιώντας το καλύτερο παιχνίδι του με τα «σπιρούνια», αλλά ο Τόνι Πάρκερ χρειάστηκε 20 σουτ για 17 πόντους και ο Μανού Τζινόμιλι 12 για 11, αντίστοιχα. Τέλος, ο Ντάνι Γκριν και Τιάγκο Σπλίτερ έμειναν χωρίς πόντο, αν και ήταν στο αρχικό σχήμα του Πόποβιτς.

Premier League: Τεσσάρα της Λίβερπουλ στην Τότεναμ
Παναθηναϊκός: Έτοιμος να φορέσει "πράσινα" ο Μπάλντοκ!
Πυγμαχία: Ο Κανέλο Άλβαρες «γκρέμισε» τον Μουνγκούια και διατήρησε τους τίτλους (vid)
Ελεύθερη πτώση για την Άστον Βίλα - Έχασε απ' την Μπράιτον, τραυματίστηκε ο Ρότζερς!