Φιλικά προετοιμασίας: «Λάμψη» από Ντέιβις και 11 πόντους ο Καλάθης (videos)

Τρεις νίκες σε ισάριθμα φιλικά ματς έχουν πλέον οι Νιου Ορλίνς Πέλικανς του Μόντι Ουίλιαμς, καθώς κατέβαλαν τους Ορλάντο Μάτζικ με 99-95, ενώ ο Νικ Καλάθης κατέγραψε 11 πόντους με 3/6 σουτ, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ για τους Μέμφις Γκρίζλις.

Tην ύστατη ώρα αποκλείστηκε ο Μπράνταν Ράιτ από το φιλικό των Ντάλας Μάβερικς, αλλά η ομάδα του Ρικ Καρλάιλ κέρδισε με 95-90 τους Γκρίζλις χάρη σε 20 πόντους (7/10 σουτ) του Ντιρκ Νοβίτσκι, ενώ οι Βινς Κάρτερ σημείωσε 12 πόντους, ο Μόντα Έλις 11 και ο Σαμ Ντάλεμπερτ άλλους 11. Ένδεκα πόντους είχε και ο Καλάθης, ενώ οι Ζακ Ράντολφ και Μάικ Κόνλεϊ «έγραψαν» από 12 για τους Γκρίζλις, από τους οποίους ξεχώρισε ο Τζον Λέουερ με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Σημειώνουμε επίσης πως ο Κώστας Κουφός δεν χρησιμοποιήθηκε από τις «αρκούδες», όπως οι Κουίνσι Ποντέξτερ, Μαρκ Γκασόλ, Ταϊσόν Πρινς και Τόνι Άλεν.

Συνολικά στη βραδιά δέσποσε ο Άντονι Ντέιβις, 1η επιλογή του περσινού ντραφτ, με 29 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 4 μπλοκ σε 31 λεπτά, ενώ συνέβαλε και σε 8/8 βολές των «πελεκάνων» εντός των τελευταίων 90 δευτερολέπτων. Θετικός ήταν και ο Μπράιαν Ρόμπερτς με 16 πόντους (5/9 σουτ), αν και ξεκίνησε την προετοιμασία με τραυματισμό στον αστράγαλο, ενώ ο Ράιαν Άντερσον σημείωσε 12 πόντους, ο Τζέισον Σμιθ πήρε μόλις 8 λεπτά και ο Λαζάρ Χέιγουορντ αποκλείστηκε λόγω μικροτραυματισμού. Από την άλλη, οι Νίκολα Βούτσεβιτς και Τόμπιας Χάρις είχαν από 17 πόντους, ενώ ο Βίκτορ Ολαντίπο κατέγραψε 10 πόντους, 9 ασίστ, 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα ως αναπληρωματικός.

Στους 20 πόντους με 6/14 σουτ και στα 9 ριμπάουντ έφτασε ο Κέβιν Λοβ για λογαριασμό των Μινεσότα Τίμπεργουλφς, οι οποίοι επικράτησαν με 101-89 των Τορόντο Ράπτορς, αλλά έχασαν τον Κέβιν Μάρτιν για ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο εξαιτίας ενοχλήσεων στον δεξιό αστράγαλο. Αντίθετα, ο rookie Γκόρτζι Ντιένγκ πήρε 12 λεπτά, στα οποία σημείωσε 2 πόντους και μάζεψε 2 ριμπάουντ, οπότε απέδειξε πως ξεπέρασε πρόσφατο τραυματισμό. Από την άλλη, ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν είχε 17 πόντους (6/7 σουτ) και ο Κάιλ Λόουρι 11 (4/5 σουτ).

Στην παράταση κρίθηκε το ματς, που διεξήχθη στο «AT&T Center», αφού οι Σαν Αντόνιο Σπερς χρειάστηκαν έξτρα πεντάλεπτο, ώστε να καταβάλουν με 95-93 την ΤΣΣΚΑ Μόσχας, για την οποία ξεχώρισε ο Τζέρεμι Πάργκο με 20 πόντους (8/16 σουτ). Από την ομάδα του NBA, ουδείς έμεινε στο παρκέ για περισσότερο από 24 λεπτά, αλλά ο Μανού Τζινόμπιλι πρόλαβε να σημειώσει 14 πόντους με 1/1 δίποντα, 3/3 τρίποντα και 3/3 βολές, ενώ συνόδεψε το απόλυτο στα σουτ με 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 μπλοκ!

Σε άλλο παιχνίδι, οι Νιου Γιορκ Νικς επιβλήθηκαν των Μπόστον Σέλτικς με 103-102 χάρη σε νικητήριο καλάθι του Τιμ Χάρνταγουεϊ Τζούνιορ, που πέτυχε 10 από τους 16 πόντους του εντός της τέταρτης περιόδου. Ακόμα, ο Ιμάν Σουμπέρτ «έγραψε» 18 πόντους, ο Μέτα Ουόρλντ Πις 13 και ο Αντρέα Μπαρνιάνι 12 για τους Νεοϋορκέζους, οι οποίοι ήταν μπροστά με 23 πόντους διαφορά, 8:13 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Για τους «C’s», ο Φιλ Πρέσεϊ πέτυχε 13 πόντους, ο Έιβερι Μπράντλεϊ 12 και ο Κρις Μπαμπ άλλους 12, ενώ ο Τζέραλντ Ουάλας εισήλθε στη βασική πεντάδα σε βάρος του Τζεφ Γκριν και «απάντησε» με 10 πόντους σε 16 λεπτά.

Τέλος, oι Φίνιξ Σανς ξέφυγαν με 26 πόντους διαφορά, αλλά αρκέστηκαν σε 104-98 εναντίον των αποδεκατισμένων Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς. Μάλιστα, ο Τσάνινγκ Φράι γύρισε στα παρκέ με 14 πόντους (5/6 σουτ) σε 14 λεπτά, ενώ ο Γκόραν Ντράγκιτς είχε 19 πόντους (7/9 σουτ) και ο Μάρκους Μόρις 15 (5/10 σουτ). Για την ομάδα του Τέρι Στοτς, οι «προβληματικοί» Λα Μάρκους Όλντριτζ (10 πόντους, 4/9 σουτ) και Μο Ουίλιαμς (9 πόντους, 3/10 σουτ) πήραν 13 και 26 λεπτά, αντίστοιχα, ενώ ο Ντάμιαν Λίλαρντ αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ με 19 πόντους, αν και είχε 2/7 τρίποντα.

Παρακάτω όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς:
Τορόντο Ράπτορς-Μινεσότα Τίμπεργουλφς 89-101
Ορλάντο Μάτζικ-Νιου Ορλίνς Πέλικανς 95-99
Μπόστον Σέλτικς-Νιου Γιορκ Νικς 102-103
Μέμφις Γκρίζλις-Ντάλας Μάβερικς 90-95
Σαν Αντόνιο Σπερς-ΤΣΣΚΑ Μόσχας 95-93 στην παράταση (86-86 κ.α.)
Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς-Φίνιξ Σανς 98-104

Super League: Καμία κλήση για Αλμέιδα και το επεισόδιο μετά το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Οριστικό! «Κλείδωσε» για 25 Μαΐου - Σύμφωνη η UEFA
Παναθηναϊκός: Ο Τερίμ έδωσε τετραήμερο ρεπό στους παίκτες λίγες ώρες μετά την ήττα από τον Άρη
Euroleague: Κρίσιμα παιχνίδια για Παναθηναϊκό, Ολυμπιακό με σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr