Μπρούκλιν Νετς: Δύο στα δύο με Μπακς (video)

Ξεπέρασαν μεγάλο ματς του Μπράντον Τζένιγνκς και οι Μπρούκλιν Νετς κέρδισαν με 97-94 τους Μιλγουόκι Μπακς στο «BMO Harris Bradley Center».

Χθες, οι Νεοϋορκέζοι επιβλήθηκαν των Μπακς στην παράταση και σήμερα έμειναν πίσω με 54-42 στο ημίχρονο, το οποίο ολοκλήρωσε ο Τζένινγκς με 7/7 σουτ και 7 ασίστ! Έφταναν, όμως, πάλι στη νίκη και ανέβηκαν στο 33-22, καθώς εκμεταλλεύτηκαν επιμέρους 2/17 σουτ των «ελαφιών» και πήραν το προβάδισμα μετά από τρίποντο του Κιθ Μπόγκανς (6 πόντους, 16:55), 5:41 πριν από το φινάλε της αναμέτρησης. Πάντως, οι Μπακς δεν παράτησαν το παιχνίδι και ο Μόντα Έλις κέρδισε τρεις βολές, 3.4 δεύτερα πριν από τη λήξη, αλλά ευστόχησε μόλις σε μία, οπότε η ομάδα του Τζιμ Μπόιλαν υποχώρησε στο 26-27.

Παραγωγικά ξεχώρισε ο Ντερόν Ουίλιαμς με 23 πόντους και 8 ασίστ, ενώ οι αναπληρωματικοί, Σι Τζέι Ουότσον και Αντράι Μπλάτσε, είχαν 17 και 12, αντίστοιχα, καλύπτοντας τα «κενά» των βασικών, Τζο Τζόνσον (8 πόντους, 3/14 σουτ) και Μπρουκ Λόπεζ (9 πόντους, 3/13 σουτ). Ακόμα, ο Τζέραλντ Ουάλας σημείωσε 7 πόντους και ο άρρωστος Ρέτζι Έβανς 3 συμπληρώνοντας την πεντάδα του Πι Τζέι Καρλέσιμο.

Από την πλευρά τους, οι Μπακς, που απέρριψαν πρόταση των Νετς για τον Ερσάν Ιλιασόβα, η οποία περιείχε τους Μάρσον Μπρουκς (7 πόντους) και Κρις Χάμφρις (3 πόντους, 12:21), σύμφωνα με το ESPN, δεν καλύφθηκαν από τους 31 πόντους και τις 11 ασίστ του Τζένινγκς, ενώ μάλλον αδικήθηκαν σε αμφισβητούμενη φάση του τελευταίου λεπτού, όταν το σκορ ήταν 96-94. Επίσης, ο Μόντα Έλις έμεινε στα 5/15 σουτ και στους 14 πόντους, ενώ οι Λάρι Σάντερς (12 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 μπλοκ) και Ιλιασόβα (12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ) συναρμολόγησαν δυνατή, σε στατιστικό επίπεδο, frontline. Τέλος, ο Μάικ Ντανλίβι Τζούνιορ πρόσφερε 10 πόντους, ενώ ο Λουκ Ρίτσαρντ Μπα Α Μούτε διατήρησε θέση στην πεντάδα, αλλά περιορίστηκε στον έναν πόντο με 0/6 σουτ.

Σοκ: Νοκ-άουτ και ο Μολέδο στον Παναθηναϊκό!
Τραγικά πράγματα στα Χανιά, περίμενε ασθενοφόρο ο Μολέδο!
«Όργια» Νεϊμάρ στο 6-2 της Παρί! (video)
Νέα παραίτηση στον Ηρακλή
Βάσεις 2017: Η αγωνία στο «κόκκινο» - Αυτές είναι οι βάσεις στις δημοφιλείς σχολές
Τρομοκρατική επίθεση Βαρκελώνη: Αυτοί είναι οι τζιχαντιστές που έσπειραν το θάνατο στη Las Ramblas