Ουάσινγκτον Ουίζαρντς: Σερί τεσσάρων νικών (video)

Την ενδέκατη νίκη τους σε δεκαοκτώ παιχνίδια πέτυχαν οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς, καθώς επικράτησαν των Μιλγουόκι Μπακς με 102-90 στο «BMO Harris Bradley Center».

Οι «πρωτευουσιάνοι» έμειναν πίσω με 10 πόντους εντός του πρώτου 12λεπτου, αλλά έκλεισαν το ημίχρονο στο 55-47. Διατήρησαν, μάλιστα, το προβάδισμα σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να νιώσουν ουσιαστική απειλή, οπότε προωθήθηκαν εύκολα στο 15-35 με την τέταρτη συνεχόμενη επιτυχία τους. Άλλωστε ο Μπράντλι Μπιλ πρόσφερε 28 πόντους με 10/17 σουτ (4/5 τρίποντα), χωρίς να είναι ανάμεσα στις βασικές επιλογές του Ράντι Ουίτμαν, ενώ ο Νενέ είχε 21 πόντους (10/13 σουτ), 13 ριμπάουντ και 6 ασίστ! Ακόμα, ο Τζον Ουολ σημείωσε 14 πόντους και μοίρασε 10 ασίστ, ενώ ο Εμέκα Οκαφόρ έφτασε στους 12 πόντους και στα 10 ριμπάουντ.

Από την πλευρά τους, οι Μπακς υποχώρησαν στο 25-25 με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα τους και την 6η σε 7 ματς. Ο Μόντα Έλις είχε μεν 24 πόντους, αλλά με 9/21 σουτ, ενώ μοίρασε 8 ασίστ και μάζεψε 7 ριμπάουντ. Παράλληλα, ο Μπράντον Τζένινγκς περιορίστηκε στους 7 πόντους με 3/17 σουτ! Μοιραία οι 19 πόντοι (8/17 σουτ) του Έρσαν Ιλιασόβα δεν αποδείχθηκαν αρκετοί.

Σημειώνουμε πως ο Λάρι Σάντερς απουσίασε για τρίτο συνεχόμενο αγώνα και θα ζητήσει δεύτερη ιατρική γνωμάτευση για τις ενοχλήσεις στη μέση. Ο αντικαταστάτης του, Σάμουελ Ντάλεμπερτ, έμεινε στους 6 πόντους και στα 7 ριμπάουντ, αφού υπέπεσε σε 6 φάουλ και αποβλήθηκε μέσα σε 17:15. Ακόμα, ο Λουκ Ρίτσαρντ Μπα Α Μούτε (8 πόντους, 13:57) αποχώρησε λόγω τραυματισμού στο γόνατο! Τέλος, ο Ντόρον Λαμπ προωθήθηκε στο βασικό ρόστερ, αλλά δεν χρησιμοποιήθηκε από τον Τζιμ Μπόιλαν, ο οποίος ζήτησε από τον Έλις να είναι περισσότερο επιθετικός, ώστε να ξεπεράσει αρνητικά ποσοστά ευστοχίας, απαίτηση που δεν πέρασε στα αποψινά (ξημερώματα 12/02) στατιστικά του 27χρονου γκαρντ.

Nomads: Δεν θα πιστεύετε ποια είναι η τρίτη μονομάχος
Ιστορικό ρεκόρ για την Μάντσεστερ Σίτι! (video)
Έριξε τριάρα στη Βερόνα η Μίλαν και τώρα... Ίντερ!
Ανώμαλη προσγείωση για την Ούνιξ Καζάν του Πρίφτη
Καιρός: Λιακάδες τέλος! Ραγδαία επιδείνωση το Σαββατοκύριακο με καταιγίδες και ισχυρούς ανέμους
Νέα δημοσκόπηση: Εκπλήξεις και ανατροπές στο πολιτικό σκηνικό
Η απόλυτη ανατροπή με τον καιρό των Χριστουγέννων - Έρχονται χιόνια! (vid)
Κοινωνικό μέρισμα: Δείτε αν θα σας καταβληθούν μέχρι την Παρασκευή 900 ευρώ στους λογαριασμούς σας!