Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς: Πάτησαν… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο (video)

Ήταν πίσω με 52-48 στο ημίχρονο, αλλά οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς συνέτριψαν με 113-93 τους Φίνιξ Σανς στο «ORACLE Arena».

Άλλωστε ο Στέφεν Κάρι επέστρεψε μετά από απουσία τριών αγώνων και πρωταγωνίστησε στην ανατροπή των αρχικών δεδομένων με 6/10 τρίποντα και 29 πόντους, εκ των οποίων οι 11 στην καταλυτική τρίτη περίοδο! Πάντως οι Σανς έφτασαν μέχρι το 58-48, μέχρι να… ξυπνήσουν οι «πολεμιστές».

Τελευταία φορά προηγήθηκαν οι εκπρόσωποι της Αριζόνα στο 62-61, καθώς ακολούθησε επιμέρους 17-6 των Ουόριορς, οι οποίοι ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο με 9-0, οπότε απέκτησαν διαφορά ασφαλείας και ανέβηκαν σχετικά εύκολα στο 30-17 με την τέταρτη διαδοχική νίκη τους. Παράλληλα, οι «ήλιοι» έπεσαν στο 16-32.

Πλην του Κάρι, ο Χάρισον Μπαρνς ισοφάρισε ατομικό ρεκόρ με 21 πόντους, ενώ ο Κλέι Τόμπσον είχε 17 πόντους και ο Άντριου Μπόγκουτ 11 συν 3 μπλοκ. Από την πλευρά του, ο Ντέιβιντ Λι έφτασε στους 16 πόντους, στα 12 ριμπάουντ και στις 7 ασίστ. Για τους Σανς, που έχουν χάσει τέσσερα από τα τελευταία πέντε ματς τους, ξεχώρισε ο Μάικλ Μπίσλι με 24 πόντους, ενώ ο Τζάρεντ Ντάντλεϊ είχε 16, ο Γκόραν Ντράγκιτς 13 και ο Πι Τζέι Τάκερ 12. Στους 9 έμεινε ο Λούις Σκόλα, αλλά συγκέντρωσε 14 ριμπάουντ.

Γαλλία: Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα της Βαρκελώνης
Πώς εξελίχθηκαν τα πέναλτι στο FIFA της EA Games
«Πονοκέφαλος» για Χιμένεθ οι απουσίες
Στιγμές χαλάρωσης του Γκιστ με την κόρη του (vid)
«Έφυγε» από τη ζωή η Ζωή Λάσκαρη
Αυτοί είναι οι στρατιώτες που παρασύρθηκαν από τρένο στα Οινόφυτα – Τι αναφέρει το ΓΕΣ
Φωτιά σε σκάφος ανοιχτά του Φαλήρου
Καταλονία - Επίθεση στο θέρετρο Καμπρίλς: Πέντε δράστες νεκροί - Έξι πολίτες τραυματίες (vids)