Φιλαδέλφεια 76ερς: Ανέλαβε ο Χολιντέι στην παράταση (video)

Οι Τορόντο Ράπτορς απώλεσαν δικό τους παιχνίδι στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης και ηττήθηκαν με 108-101 (96-96 κ.α.) από τους Φιλαδέλφεια 76ερς στο «Wells Fargo».

Προηγήθηκαν με +17 στο πρώτο ημίχρονο και με +19 στο δεύτερο, αλλά οι «πτερόσαυροι» δεν υπολόγισαν τον Χολιντέι, που πασχίζει να αποδείξει πως αξίζει θέση στο φετινό All Star Game. Ο 22χρονος πλέι-μέικερ δεν σημείωσε απλά ρεκόρ καριέρας με 33 πόντους, αλλά ισοφάρισε σε 96-96, 1.1 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του 48λεπτου και πέτυχε τους δώδεκα πόντους των «σίξερς» στην παράταση! Παράλληλα μοίρασε 14 ασίστ!

Προγενέστερα, πάντως, οι 76ερς ανέτρεψαν το -19 και μπήκαν μπροστά με 74-73, πριν μείνουν πάλι πίσω με 88-78. Μόλις 10.6 πριν από το τέλος του τέταρτου 12λεπτου μείωσε σε 94-92 ο Θάντεους Γιανγκ και στα 5 δευτερόλεπτα ο Σπένσερ Χάους διαμόρφωσε το 96-94. Τότε ο Χοσέ Καλντερόν υπέπεσε σε λάθος και έδωσε την ευκαιρία στον Χολιντέι, που ανέβασε τους εκπρόσωπους της Πενσιβάλνια στο 17-23… μόνος του.

Εν τέλει, ο Θάντεους Γιανγκ πέτυχε το δεύτερο double-double της ομάδας του Νταγκ Κόλινς με 27 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ οι Λαβόι Άλεν και Σπένσερ Χάους σημείωσαν από 12 πόντους. Με 9 ακολούθησε ο Νικ Γιανγκ, με 8 ο Έβαν Τέρνερ και με 7 (3/11 σουτ) ο Τσέισον Ρίτσαρντσον, που ξεκίνησε βασικός και έμεινε στο παρκέ για 27 λεπτά, παρά τον χθεσινό καθαρισμό στο γόνατο. Αντίθετα, ο Κουάμε Μπράουν αποκλείστηκε λόγω ίωσης.

Από την πλευρά τους, οι Ράπτορς έπεσαν στο 14-26 με την τέταρτη συνεχόμενη ήττα και τη δεύτερη διαδοχική στην παράταση. Στους 18 πόντους έφτασαν οι Εντ Ντέιβις, Άλαν Άντερσον και Τέρενς Ρος, με τον πρώτο να μαζεύει 10 ριμπάουντ και να μοιράζει 6 ασίστ. Ακόμα, ο Καλντερόν πέτυχε 13 πόντους σε 19 λεπτά όντας βασικός, ενώ ο Κάιλ Λόουρι, που αποβλήθηκε με 6 φάουλ, είχε 11 με 3/11 σουτ σε 35 λεπτά. Στους 8 περιορίστηκε ο Ντε Μαρ Ντε Ροζάν με 4/10 σουτ σε 33 λεπτά.

Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 0-2: Live ο ημιτελικός του Europa Conference League
Rally Acropolis: Σημαντικά διαφοροποιημένο - Εκκίνηση από Λαμία, αυτές είναι οι Ειδικές Διαδρομές
Euroleague, Ολυμπιακός - Μπαρτσελόνα 92-58: Έβγαλε αντίδραση, πάει σε τελικό πρόκρισης στην Ισπανία
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο γήπεδο και ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς