Ντιτρόιτ Πίστονς: Σταμάτησαν τους Μπακς (videos)

Την πρώτη του ήττα γνώρισε ο Τζιμ Μπόιλαν σαν προσωρινός κόουτς των Μιλγουόκι Μπακς, αφού οι Ντιτρόιτ Πίστονς δεν είχαν όρεξη για… αστεία στο «Bradley Center», από το οποίο έφυγαν με σκορ 103-87.

Βρέθηκαν στο +14 μετά από το επιμέρους 33-11 στο τρίτο 12λεπτο και οι Πίστονς δεν επέτρεψαν στην ομάδα του Μπόιλαν να πραγματοποιήσει νέα ανατροπή, όπως έπραξε στα δύο πρώτα ματς του προσωρινού τεχνικού. Άλλωστε έφτασε στο +21, 9:57 και 2.48 πριν από τη λήξη! Έτσι προωθήθηκαν στο 14-23 και έριξαν τα «ελάφια» στο 18-17.

Ο Μπράντον Νάιτ, που τελείωσε με 20 πόντους, πρωταγωνίστησε στο καταλυτικό 23-5. Αυτό μετέτρεψε το 49-41 του ημιχρόνου σε 64-54. Μοιραία πήγε στράφι το 14-0 των Μπακς στο δεύτερο 12λεπτο, το οποίο τους έφερε στο 42-31. Από την πλευρά του, ο Γκρεγκ Μονρό είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ οι Κάιλ Σίνγκλερ και Τζέισον Μάξιελ πρόσφεραν από 5 πόντους. Ένδεκα ριμπάουντ μάζεψε ο rookie Αντρέ Ντράμοντ, που είχε και 8 πόντους, όσους ο Τσάρλι Βιγιανουέβα. Εκτός έμεινε ο Κόρεϊ Μαγκέτι με ίωση, ενώ ο Ρόντνι Στάκι πέτυχε 7 πόντους με 2/7 σουτ «κουβαλώντας» μικροτραυματισμό στον αστράγαλο.

Για τους εκπρόσωπους του Μιλγουόκι, ο Μπράντον Τζένινγκς και Μπένο Ούντριχ πέτυχαν από 15 πόντους, ενώ ο Μόντα Έλις έφτασε στους 13 αγωνιζόμενος χωρίς ενοχλήσεις από πρόσφατο πρόβλημα στον αστράγαλο. Από την πλευρά του, ο Λάρι Σάντερς (3 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 μπλοκ) κατέγραψε μπλοκ για 22ο συνεχόμενο ματς, αλλά δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του απέναντι στη δυνατή frontline των «πιστονιών». Τέλος, ο Ερσάν Ιλιασόβα σημείωσε 8 πόντους, όπως και ο Ντρου Γκούντεν, που είχε 12… σπάνια λεπτά στο παρκέ.

Αγγλία: Η Λέστερ προσφέρει νέο συμβόλαιο στον Έντσο Μαρέσκα
AEK: «Είχα πρόβλημα με το αλκοόλ, νόμιζα ότι θα πεθάνω» - Συγκλονίζει ο Ματίας Αλμέιδα
Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Αναχώρησαν για Αγγλία οι «ερυθρόλευκοι» | Η ώρα και το κανάλι του αγώνα
Ισπανία: «Καμπάνα» στην Ατλέτικο Μαδρίτης για τις ρατσιστικές κραυγές εναντίον του Νίκο Ουίλιαμς