Μπρούκλιν Νετς: Κυριαρχία Έβανς στη Φιλαδέλφεια (video)

Μάζεψαν 50 ριμπάουντ έναντι 32 των Φιλαδέλφεια 76ερς και οι Μπρούκλιν Νετς δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας στο τρίτο 12λεπτο, οπότε κέρδισαν εύκολα στο «Wells Fargo» με 109-89.

Από τα πενήντα «σκουπίδια», τα… 23 συγκεντρώθηκαν από τον Ρέτζι Έβανς, ο οποίος έχει περάσει από τους «σίξερς». Ο 32χρονος φόργουορντ σημείωσε ατομικό ρεκόρ αναφορικά με ριμπάουντ σε ένα ματς, καθώς είχε συγκεντρώσει 22 το 2006 για λογαριασμό των Σιάτλ Σούπερσονικς. Μεταξύ άλλων μάζεψε 7 ριμπάουντ στο τρίτο 12λεπτο, στη λήξη του οποίου είχε συγκεντρώσει περισσότερα από… ολόκληρους τους 76ερς.

Με την καταλυτική συμβολή του Έβανς, οι Νεοϋρκέζοι εκμεταλλεύτηκαν το σημαντικό πλεονέκτημα ύψους στη ρακέτα, το οποίο δημιουργήθηκε ουσιαστικά από την παρατεταμένη απουσία του Άντριου Μπάινουμ. Απαιτήθηκε, επίσης, επιμέρους 35-14 στο τρίτο 12λεπτο, το οποίο μετέτρεψε το 48-47 του ημιχρόνου σε 83-61. Σημειώνουμε πως οι Νετς είχαν μόλις 38.1% στα σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο 24λεπτο.

Εν τέλει συμπλήρωσαν σερί τεσσάρων νικών και ανέβηκαν στο 20-15, ενώ οι 76ερς έπεσαν στο 15-21. Παράλληλα ο Πι Τζέι Καρλέσιμο προωθήθηκε στο 6-1 σαν προσωρινός κόουτς. Παραγωγικά ξεχώρισε ο Ντερόν Ουίλιαμς με 22 πόντους, εκ των οποίων οι 13 καταγράφηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Ακόμα, ο Αντράι Μπλάτσε πέτυχε 20 πόντους λίγες ώρες μετά από… ανάκριση.

Πάντως ο Τζέραλντ Ουάλας ήταν περισσότερο ουσιαστικός, καθώς πέτυχε 10 από τους 11 πόντους του στο καταλυτικό τρίτο 12λεπτο. Δεκατρείς πόντους πρόσφερε ο Μπρουκ Λόπεζ, 15 ο Τζο Τζόνσον, ενώ ο Έβανς περιορίστηκε στους 2 με 1/5 σουτ. Εκτός έμεινε, όπως αναμενόταν, ο Τζέρι Στακχάουζ, αλλά οι δεκατρείς δηλωμένοι παίκτες πάτησαν παρκέ λόγω της μεγάλης διαφοράς.

Από την άλλη ξεχώρισαν οι Τζρου Χολιντέι και Σπένσερ Χάους με 19 και 14 πόντους, αντίστοιχα, αλλά αμφότεροι περιορίστηκαν μετά τους 12 πόντους τους στο πρώτο ημίχρονο. Ένδεκα σημείωσε συνολικά ο Νικ Γιανγκ, ενώ ο Κουάμε Μπράουν δεν ήταν διαθέσιμος. Τέλος, οι εκπρόσωποι της Φιλαδέλφειας επανέκτησαν τον Μααλίκ Ουέινς με δεκαήμερο συμβόλαιο, δύο ημέρες ύστερα από την αποδέσμευσή του μέσω του κατάλογου των waivers.

Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4: Αφεντικό για τον τελικό στην «OPAP Arena» με τεσσάρα