Σικάγο Μπουλς: Έσωσε την παρτίδα ο Μπούζερ (videos)

Ο Γιοακίμ Νοά απουσίασε λόγω ίωσης, αλλά οι Σικάγο Μπουλς δραπέτευσαν από το «Amway Center» των Ορλάντο Μάτζικ με 96-94 χάρη σε 31 πόντους του Κάρλος Μπούζερ και κυριαρχία στη ρακέτα.

Παρά την απουσία του Γάλλου σέντερ, οι Μπουλς σκόραραν 42 πόντους με σουτ κοντά στο αντίπαλο καλάθι. Άλλωστε η απουσία του Γκλεν Ντέιβις δημιούργησε πλεονέκτημα ύψους για τους «ταύρους», το οποίο εκμεταλλεύτηκαν, αφού παραχώρησαν μόλις 32 πόντους από σουτ στη ρακέτα. Απαιτήθηκαν, πάντως, δύο βολές του Λουόλ Ντενγκ, 4.2 δεύτερα πριν από το τέλος, ώστε να διασφαλιστεί η άνοδος στο 17-13. Προγενέστερα οι εκπρόσωποι της «πόλης των ανέμων» είχαν προηγηθεί με 94-84 μετά από σερί 8-0 και με 82-71.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπούζερ, που μάζεψε παράλληλα 11 ριμπάουντ, αλλά ο Ντενγκ έφτασε στους 23 πόντους και ο Ταζ Γκίμπσον στους 21 σαν βασικός σέντερ του Τομ Θίμποντο. Αντίθετα, ο Κερκ Χάινριχ έμεινε στους 7 πόντους με 2/9 σουτ επιστρέφοντας στα παρκέ και ο Ριπ Χάμιλτον στους 4 με 2/6 σουτ.

Σημειώνουμε πως ο Ντέρικ Ρόουζ ταξίδεψε μαζί με την αποστολή των «ταύρων», αλλά έμεινε εκτός, καθώς δεν έχει ολοκληρώσει την αποθεραπεία του. Υπολογίζεται, πάντως, πως θα είναι έτοιμος από το τέλος του Φεβρουαρίου μέχρι τις αρχές του Μαρτίου. Επίσης, ο Βλάντιμιρ Ραντμάνοβιτς αποκλείστηκε λόγω ίωσης, όπως ο Νοά, κάτι που συμβαίνει για τρίτο διαδοχικό ματς. Εν τω μεταξύ το συμβόλαιο 1.15 εκατομμυρίων δολαρίων του Νέιτ Ρόμπινσον (6 πόντους, 2/7 σουτ) έγινε εγγυημένο. Προφανώς μειώθηκαν οι πιθανότητες περί αποδέσμευσής του μέσω του κατάλογου των waivers, όταν ο Ρόουζ επιστρέψει στα παρκέ.

Από την άλλη, ο Τζαμίρ Νέλσον γύρισε μετά από αποχή δύο παιχνιδιών λόγω ενοχλήσεων στο πόδι με 32 πόντους, αλλά αστόχησε σε σουτ νεκρού χρόνου, το οποίο θα οδηγούσε την αναμέτρηση στην παράταση. Ακόμα, ο Νίκολα Βούτσεβιτς συμπλήρωσε 14 double-doubles με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Άαρον Αφλάλο σημείωσε 19 πόντους. Απουσίασαν οι τραυματισμένοι Ντέιβις, Αλ Χάρινγκτον και Ετουάν Μουρ, ενώ οι Γκουστάβο Αγιόν (4 πόντους) αγωνίστηκε αν και αντιμετώπισε μικροπρόβλημα τραυματισμού. Μοιραία, οι εκπρόσωποι της Φλόριντα έπεσαν στο 12-20 με την έβδομη συνεχόμενη ήττα τους.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»